Viharjelző szolgálat a Balatonra a Velencei- Tisza- és a Fertő-tavakra

Agro Napló
2013. április 1-jétől megkezdődik a tavi viharjelzési szezon, amely október 31-ig tart. A viharjelzéseket az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) Siófoki Viharelőrejelző Obszervatóriumából adják ki (Balaton, Velencei-tó, Tisza-tó ).

 

A Balaton viharjelzési szempontból három medencére osztható: a Keszthelytől Badacsonyig tartó nyugati, a Badacsonytól Tihanyig tartó középső, és a tihanyi szorostól keletre lévő keleti medencére. A balatonihoz hasonló fényjelző lámpák működnek a Velencei-tónál, Tisza-tónál és a Fertő-tónál is. Az OMSZ Viharelőrejelző Obszervatóriuma a szezon alatt az alábbi feladatokat látja el:

- Teljes körű tájékoztatást ad a Balaton időjárásának pillanatnyi állapotáról. 



- Előrejelzéseket ad ki a Balaton és a Velencei-tó térségében várható időjárás alakulásáról, különös tekintettel a szélviszonyokra. 



- Szükség esetén viharjelzéseket bocsát ki, elsőfokú viharjelzéssel figyelmeztetve az erős (40 km/óra és 60 km/óra közötti) szélre, illetve másodfokú viharjelzéssel riasztva a viharos (60 km/órát meghaladó) szélre. A jelzések a szélerősödést megelőzően fél-másfél órával kerülnek kiadásra.

 

A Balaton és Velencei-tavat érintő időjárási információk folyamatosan frissülve szabadon hozzáférhetőek az OMSZ honlapján a www.met.hu címen, a BM OKF honlapján a www.katasztrofavedelem.hu weboldalon, valamint a www.rsoe.hu weboldalon.



Az OMSZ egyedi megrendelésre ellátja a Balatonnál megrendezésre kerülő nagyobb szabású rendezvények időjárási biztosítását.

 

 

A viharjelzés meteorológiai kiszolgálása





Az elmúlt év tapasztalatai azt mutatták, hogy közel 10 százalékkal lehet csökkenteni a Balaton középső területein a fenntartott viharjelzések idejét ha a korábbi 2 medence helyett 3 medencére bontjuk fel a Balatont a viharjelzések kiadásának szempontjából. A helyi szélviszonyok korábbiaknál pontosabb kiszámításával az idén is eltérő fokozatú jelzések kerülhetnek kiadásra a Balaton három természetes medencéjére: a Keszthelytől a Badacsony-Fonyód szorosig tartó nyugati medencére, a Fonyód és Tihany közötti középső medencére és a Tihanyi-félszigettől keletre lévő keleti medencére. Mindez elsősorban a turizmus és a nyaralók érdekeit szolgálja azzal, hogy kevesebb ideig kell egy adott medencében fenntartani a korlátozásokkal járó viharjelzést.



A vihar-előrejelzés azon feladatok közé tartozik, ahol az időjárás előrejelzése szó szerint életbevágóan fontos. Ennek megfelelően a meteorológusok a lehető legkorszerűbb szakmai és technikai eszközrendszert használják: számítógépes térinformatikai megjelenítő rendszert, nagy felbontású automata meteorológiai állomáshálózatot, műhold-, radar- és villámfelderítő hálózatokat, az előrejelzési egyenletek megoldására pedig nagyteljesítményű számítógépeket alkalmaznak. A Balaton körül 11, a Velencei-tavon 1 part menti mérőállomás folyamatosan rögzíti az időjárási elemek változását. A Tisza-tónál a balatonihoz hasonló viharjelző lámpák tájékoztatnak az aktuális viharállapotról.





A vihar-előrejelzésekről és viharjelzésekről szóló tájékoztatás



Az időjárási tájékoztatások és előrejelzések az országos, illetve helyi rádió és televízió állomások, valamint Internet (www.met.hu) közvetítésével kerülnek nyilvánosságra. A viharjelzések tóparti megjelenítését a Balaton körül 31 stabil fényjelző-viharjelző, kiemelt strandokon 16 mobil tájékoztató fényjelző, a Velencei-tavon 3 stabil fényjelző-viharjelző és 1 mobil lámpaegység végzi.





Mire kell ügyelni a viharjelzések idején?



A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy a Balatonnál az időjárási elemeknek - mindenekelőtt a szélnek - nagy a tér és időbeli változékonysága. Gyakran megfigyelhető, hogy másodfokú viharjelzés idején az északi part közelében, a nádasoknál nem tapasztalhatóak viharos széllökések, azonban néhány száz méterrel beljebb már lecsaphat a szél, és a nádasoktól távolodva gyorsan felerősödik a hullámzás is. Ugyancsak nagy a térbeli változékonyság zivatarok környezetében, a zivatarból kifutó szélrohamok rövid idő alatt elérhetik a viharos fokozatot, ugyanakkor néhány kilométer távolságban néha csak gyenge légmozgás tapasztalható.



A szélviharokat nem mindig kíséri felhőzet. Különösen veszedelmes a nyár közepén gyakori forró száraz szél, amely a sekély déli parti vízről gyorsan besodorja a matracokat és a vízi bicikliket a hullámos mélyvizekre. Fontos tudni, hogy a Balatonnál gyakran létrejönnek keskenyebb szélcsatornák, ahol lényegesen erősebb a szél, ilyen például a Szigligeti öböl. Mindenkinek saját érdeke, hogy figyelje a viharjelzéseket és tartsa be az ide vonatkozó szabályokat.

 

A viharjelzések értelmezése az alábbi: 



- I. fokú viharjelzés - azaz percenként 45 sárga fényű fényfelvillanás - esetén a várható maximális széllökések 40-60 km/óra sebességet érhetnek el. 

- II. fokú viharjelzés - azaz percenként 90 sárga fényű fényfelvillanás - esetén a maximális széllökések sebessége meghaladhatja a 60 km/órát.





Az OMSZ vihar-előrejelző szolgálata a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányságnak, a BM OKF Fődiszpécserének és a Rádiós Segélyhívó Infokommunikációs Országos Egyesület (RSOE), valamint a Vízimentők Balatoni Szakszolgálata (VBSZ) által működtetett Zánka központú vízimentő bázisnak rendszeres meteorológiai tájékoztatást ad a vízi balesetek megelőzése érdekében.





Élőszavas emeltdíjas telefonszolgáltatások állnak rendelkezésre a vezetékes és a mobil telefonnal rendelkező üdülők, valamint a vízreszállók közvetlen tájékoztatására (hívás díja 381 Ft/perc, melyben az áfa mértéke 27%):



08:00-20:00 óra között a 06-90-603-423-as, míg

20:00-08:00 óra között a 06-90-603-421-es telefonszámon.



A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság 24 órás ügyeletet tart fenn!

A Vízirendészet vízi segélyhívó száma:

1817, illetve 06-84-310-712





RSOE-VBSz Diszpécser Központjának 24 órában hívható telefonszáma:

06-87-568-599

 

 

Dr. Dunkel Zoltán

elnök

Országos Meteorológiai

Szolgálat

 

Horváth László

r. alezredes rendőrségi főtanácsos,

kapitányságvezető

Balatoni Vízirendészeti

Rendőrkapitányság 

 

Dr. Tollár Tibor

pv. dandártábornok

főigazgató gazdasági helyettese

BM Országos Katasztrófavédelmi

Főigazgatóság

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!
EZT OLVASTAD MÁR?