A konstrukcióban olyan, a közigazgatási szolgáltatásokhoz való hozzáférést segítő informatikai fejlesztések támogathatók, melyek célja a közigazgatási szakrendszerek által üzemeltetett elektronikus szolgáltatások kialakítása vagy továbbfejlesztése. A projekt során szem előtt kell tartani a növekvő felhasználói igényeket és költséghatékonysági szempontokat is úgy, hogy a jelenleg üzemelő szolgáltatások még inkább felhasználóbarát formában jelenjenek meg.
A projekt célja az élelmiszerlánc-felügyeleti információs rendszer kiépítése, az élelmiszer- és takarmányipari vállalkozókkal kapcsolatos eljárások heterogenitásának felszámolása, azok elektronizáltságának javítása. A kidolgozásnál figyelembe vettük a növekvő felhasználói igényeket és a költséghatékonyságot is. A projekt fő elemei az élelmiszerlánc-felügyeleti nyilvántartási, díjbevallási és ellenőrzési rendszerek kialakítása. A rendszer segítségével a vállalkozók elektronikusan intézhetik ügyeiket, hozzáférnek a hivatal által nyilvántartott releváns adataikhoz. A javuló hatósági felügyeletnek köszönhetően a feketegazdaság felszámolásáért végzett munka is hatékonyabb lesz.
A projektben megvalósításra kerülő funkciók kifejlesztése jogszabályi kötelezettség. A jelenlegi nyilvántartásba vételi folyamatok nem egységesek, ezáltal az ügyfelek információhoz jutása nehezített, ugyanakkor a hatóság ellenőrzési és mintavételi tevékenységét is bonyolultabb összehangolni.
A legfőbb cél az eddig eltérő módon, adott esetben csak papíron nyilvántartásba vett aktív élelmiszerlánc szereplők azonosítása, a rájuk vonatkozó adatok egységes kezelése, a felügyeleti díj beszedésének támogatása és átfogó ellenőrzési rendszer kiépítése. Ezek a FELIR informatikai rendszer kifejlesztésével valósulnának meg, amely a későbbiekben megalapozná egy bonus-malus rendszer bevezetését.
2013. április 4.
Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal
Rendszerszervezési és Felügyeleti Igazgatóság