Az ügyvezető igazgató üdvözölte, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) a múlt héten gyanúsan olcsó UHT- tejet forgalmazó cégláncolatot derített fel a fővárosban. De kevesellte, hogy az adóellenőrök "csak" 55 millió forint nettó adókülönbözetet tártak fel. (A NAV korábbi közleménye szerint a céghálózat Szlovákiából származó tejet hozott forgalomba, az uniós áfaszabályok kijátszásával.)
A mostani bejelentésnek elrettentő hatása lehet - vélte Hartz Zoltán, de szerinte az 55 millió forintos adóhiány mögött csak 50-100 kamionnyi tej lehet. Ez a mennyiség egy országos kiskereskedelmi lánc egy heti szlovák vagy cseh tej akciós mennyisége - mondta az ügyvezető igazgató.
Hozzátette: az általános forgalmi adó (áfa) elcsalásának gyakorlata ugyanakkor már több éves gyakorlat az ágazatban (a legális szereplők kárára), és milliárd forintban mérhető adóbevétel-kiesés keletkezik a költségvetésben évente emiatt.
Ezért is tesz bejelentéseket a terméktanács folyamatosan az általa tapasztalt visszásságokról a hatóságoknak. A szakmaközi szervezet az előző tíz hónapban kilenc esetben tett bejelentést konkrét nagykereskedők ellen, a háttérszámításokat is mellékelve. Bemutatva például a cseh, a szlovák nyerstej árakat, a csomagolás és a logisztikai költségeket, továbbá az áfatartalmat.
Ennek alapján a terméktanács általában arra a következtetésre jut, hogy áfacsalás történt. Például egy szlovák tejfeldolgozó által előállított 1,5 százalékos (hosszan friss) UHT-tej Szlovákiában 80-89 eurócent (kerekítve 250 forint körüli összeg), Magyarországon viszont ugyanennek a feldolgozónak ugyanezen teje 140-150 forint, úgy, hogy a szlovák nyerstej ára hasonló, mint a magyar, vagy drágább. Ha az árkülönbség dobozonként 20-30 forint, akkor "egykörös", ha pedig 100 forint körüli összeg, akkor "többkörös" áfacsalás feltételezhető, és az ügy mögött cégláncolat áll - közölte Hartz Zoltán.
Az ügyvezető igazgató azt mondta: a fogyasztókkal meg kell értetni, hogy ha a magyar termék egy kicsit drágább is, azt vásárolják, mivel mögötte magyar munkahelyek, emberi sorsok állnak. A hatóságoktól pedig azt kéri a terméktanács, hogy az ellenőrzés folyamatos legyen.
Forrás: MTI