Mit használunk a felfüggesztett neonikotinoid hatóanyagú növényvédő szerek helyett?

Agro Napló
2013-tól hazánkban is tilos a neonikotinoid hatóanyagokkal csávázott vetőmagok forgalmazása és felhasználása. A NÉBIH adatgyűjtéssel szeretné feltárni a korlátozás mezőgazdasági és környezetre gyakorolt következményeit kukorica, napraforgó és repce kultúrákban.

Az Európai Unió 2013-ban felfüggesztette a neonikotionoid hatóanyagú csávázószerekkel kezelt vetőmagvak felhasználását többek között a kukorica, repce, napraforgó, szója, mák kultúrák esetében. Tilos továbbá a méhek számára vonzó növények virágzást megelőző permetezése, valamint az e kultúrák előtt végzett neonikotinoidos talajfertőtlenítés is. A felfüggesztésre a hatóanyagok méhekre és egyéb beporzó szervezetekre jelentett kockázatának gyanúja miatt került sor.

A korlátozás következményeképpen ezekben a kultúrákban a termelők számára jelenleg piretroid és foszforsav-észter típusú anyagok állnak rendelkezésre a rovarkártevők ellen.

A tudományos kutatások jelenleg is folynak annak tisztázása érdekében, hogy valójában milyen környezeti, ökotoxikológiai hatásai vannak a neonikotinoid hatóanyagok felhasználásának. A teljes képhez mindemellett az is hozzátartozik, hogy feltárjuk, hogyan alakult át a tiltást követően a fenti kultúrák növényvédelmi technológiája, és milyen következményekkel járnak ezek a változások. Ezekre a kérdésekre keressük a választ jelen felmérésünkben.

Kérjük tehát, hogy webes adatlapunk kitöltésével nyilatkozzon az elmúlt 3 gazdálkodási év kukorica, napraforgó és repce kultúrákban végezett rovarölő szer felhasználásáról. Felhívjuk a figyelmet, hogy a benyújtott adatok csupán statisztikai felmérésre szolgálnak.

Az első 1000 beküldő közül minden 50. termelő névre szóló tanúsítványt kap Hivatalunktól, mely 10 darab talajminta ingyenes, az agrár-környezetgazdálkodási programokban előírtaknak megfelelő tápanyag-vizsgálatára jogosítja fel tulajdonosát a hatóság bármely talajvédelmi laboratóriumában (Szolnok, Tanakajd, Velence). A tanúsítvány névre szóló, de meghatalmazással átruházható és korlátlan ideig felhasználható. A nyerteseket e-mailben értesítjük.

Az adatlapok kitöltését elsősorban 2015. október 31-ig várjuk, de szívesen vesszük a későbbi beküldéseket is, melyek a hosszabb távú hatásmonitoring elkészítéséhez nyújtanak segítséget. A webes űrlapot itt tudja kitölteni: https://novenyvedelem.nebih.gov.hu/felmeres/neonikotinoid

Kérdés esetén keresse ügyintézőinket a novenyvedelem@nebih.gov.hu e-mail címen, vagy a +36 1 309-1092 telefonszámon.

Segítségét előre is köszönjük!

Forrás: NÉBIH

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Karantén kutatást indít a Nébih

Karantén kutatást indít a Nébih

„Hogyan változtak élelmiszervásárlási és étkezési szokásaink a járványügyi helyzet hatására; milyen élelmiszereket halmoztunk fel; mit kezdünk a tarta...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?