A tájékoztatás szerint az országos felmérésre most további érdeklődők, elsősorban 18 év alattiak jelentkezését várja a hivatal. A kutatás célja, hogy képet kapjanak arról: a magyar emberek jellemzően milyen és mennyi élelmiszert fogyasztanak. Ezek az adatok ugyanis fontosak az élelmiszerekkel bevitt káros anyagok egészségkockázatának becsléséhez.
A hazai felmérés mintegy 2700 fő, 1-74 év közötti lakos bevonásával zajlik. A program részeként két alkalommal az előző napon elfogyasztott ételekről, italokról és étrend-kiegészítő termékekről kérdezik a résztvevőket a Nébih által megbízott dietetikus szakemberek.
Az összegyűjtött adatok – a felmérésben résztvevő többi ország hasonló jellegű adatával együtt – értékes információt adnak majd az úgynevezett kitettség megbízhatóbb számításához. A feltételezhetően káros anyagok (például nehézfémek, penészgombák toxinjai, vagy épp növényvédőszer-maradékok) kockázatbecsléséhez ugyanis ezekben az élelmiszerekben előforduló mennyisége mellett azt is fontos tudni, hogy a konkrét élelmiszerekből mennyi a fogyasztás. A kutatás révén most ez utóbbiról kaphatnak képet a szakemberek. Mindez hozzájárul az esetleges kockázatok nagyobb biztonsággal történő becsléséhez a jövőben, mind hazai, mind európai szinten.
A kutatás során mintegy 1600, 18 év alatti gyermek élelmiszerfogyasztási adataira is szükség van, ők ugyanis a felnőtteknél érzékenyebbek lehetnek a különböző élelmiszerekben előforduló kémiai szennyezőanyagokra.
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) EU Menu – Mi van terítéken Európában? – nemzetközi projektjének részeként megvalósuló kutatásában az EU több tagországa is részt vesz. Ennek köszönhetően, a hazai eredményeken túl, összehasonlítható fogyasztási adatok is rendelkezésre állnak a későbbiekben.
A felmérésről részletes információk olvashatóak a Nébih weboldalán. Az érdeklődők jelentkezését szintén a honlapon elérhető űrlapon várják a hivatal szakemberei – tartalmazza a tájékoztatás.