Vancsura József közölte: a jelenlegi körülbelül 25 ezer hektár elöntött terület mintegy fele szántó, a másik 50 százalék pedig gyep, rét, legelő. Az elöntött szántóterület mintegy 50 százaléka őszi kalászos, a másik fele még nincs bevetve. Ez utóbbi mintegy 5000-6000 hektár.
Hozzátette: a gazdálkodók az őszi vetésekről is szivattyúzzák a vizet a belvizes területeken. Emellett a vízelvezető árkok és a réselők ásása is folyamatos, mert napok óta esik az eső.
A GOSZ elnöke elmondta, a károkról még korai beszélni, mivel kármentés folyik, és a gazdák megtesznek mindent azért, hogy az esetleges veszteségek minél kisebbek legyenek.
Ha egy hétig, tíz napig úgy esik az eső mint hétfőn, akkor a károk már jelentősek lehetnek, de a vizet akkor is le kell vezetni - húzta alá Vancsura József.
A legnagyobb belvizes területek most is a belvíz által leginkább veszélyeztetett megyékben, Jász-Nagykun-Szolnok, Csongrád és Békés megyében vannak, de az országban mindenhol előfordulhat belvíz, mert a talaj általában telített vízzel a sok csapadék miatt - emlékeztetett.
Kifejtette, ha a belvízzel elöntött terület eléri a 100 ezer hektárt, akkor már jelentős mezőgazdasági károk lehetnek. Az elöntött terület fele várhatóan gyep, rét legelő lesz, a másik fele pedig a búzavetés és a kukorica vetési területe. Ez utóbbi növény esetében akkor van nagy gond, ha például a belvíz miatt a vetésterülete nem éri majd el az egymillió hektárt - mondta Vancsura József.
Forrás: MTI