Az elmúlt évtizedekben folyamatosan bővült a Magyar Állatorvosi Kamara által az államtól átvállalt feladatok köre, s az agrárium, illetve a világkereskedelem újabb és újabb kihívásaira is szakszerű és időtálló válaszokat kellett adjon a szervezet, miközben oroszlánrészt vállalt az állatorvosi tevékenység szabályozását korszerű alapokra helyező törvény előkészítésében is – emlékeztetett Bognár Lajos.
Az elmúlt két évtized legjelentősebb változása, hogy a klinikai gyógyítás mellett az állatorvosok egyre nagyobb részt vállalnak az élelmiszerbiztonsági rendszer működtetésében, amely tevékenység az emberi egészség szempontjából kulcsfontosságú feladat, és az állategészségügyi szolgálat 1888-as megszervezése óta látja el az állatorvos-szakma – sorolta a megváltozott feladatokat a helyettes államtitkár.
Bognár Lajos megerősítette: az élelmiszerbiztonság új rendszerében megmaradtak a hagyományos hatósági funkciók, amelyek az ismert és ismeretlen kockázatok kezelését jelentik. Emellett azonban kitüntetett szerepet kapott az élelmiszer-lánc minden szereplőjével a tudásmegosztáson alapuló partneri viszony kialakítása. Az állatorvos-szakma motorja tudott lenni a mezőgazdaságban és az élelmiszerlánc-biztonságban lezajlott modernizációs folyamatnak. A szerkezeti változásokat azonban a szemléletmód változásának kell követnie – mondta a helyettes államtitkár, aki kijelentette: a jövőbeli feladatok magas színvonalú ellátása a szakma nagyobb kohézióján, tehát a hatósági, a jogosult és a szolgáltató állatorvosok szorosabb együttműködésén múlik.
A fejlődést az állatorvoslás különböző területein tevékenykedő kollégák még szorosabb együttműködése, és az állatorvosi kar egységének további erősítését a jövőben is feladatának tekintő kamara szolgálhatja – fogalmazott Bognár Lajos.
Forrás: FM Sajtóiroda