Kiemelt feladatának tekinti tagjai versenyképességének növelését a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), s ehhez fontos, hogy a gazdálkodók hozzájussanak a megfelelő információkhoz. Ezért döntött a kamara úgy, hogy a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal (NÉBIH) együttműködve idén is folytatja nagy sikerű fajtabemutató-sorozatát.
Ennek keretében idén elsőként, május 24-én az őszi káposztarepce és őszi búzafajtákat mutattak be a NÉBIH Növénytermesztési és Kertészeti Igazgatóságának (NÉBIH-NKI) Székkutasi Növényfajta-kísérleti Állomásán. Az eseményen megközelítőleg hetven gazdálkodó vett részt. Az érdeklődők megismerhették a NÉBIH NKI működését, illetve a székkutasi növényfajta-kísérleti állomás tevékenységét is. Az előadók részletesen ismertették az állomás paramétereit, a kísérletek technológiáját, a különböző növényvédelmi és műtrágyázási módszereket. Szó volt még az őszi kalászosokról általában, illetve a repce piaci és magyarországi szerepéről, valamint magukról az aktuális fajtakísérletekről.
A NAK képviseletében Kristó István Csongrád megyei szakképzési referens rövid előadást tartott a kamara és azon belül a megyei igazgatóság felépítéséről, céljairól és tevékenységéről. Az előadások után a résztvevők szántóföldi szemlét tettek, a gazdáknak egyesével bemutatták a fajtákat. A fajtabemutatók célja, hogy a gazdák egy független szervezet segítségével jussanak megbízható, objektív, több év kísérleti munkájára alapozott információkhoz és adatsorokhoz a különböző fajtákról; ezzel is segítve a fajtaválasztást – emelte ki Török Dénes állomásvezető.
A kamara 2014-ben hat fajtabemutatót szervezett (repce, búza, kajszi, burgonya, szója, napraforgó), ezeken összességében mintegy ötszáz gazdálkodó vett részt. Tavaly pedig a NAK kilenc helyszínen rendezte meg a fajtabemutató-sorozatot (a korábbi évben bemutatott növényfajok kiegészültek az almával illetve a szilvával és a kukoricával).
Forrás: NAK