Ukrajna Állami Állategészségügyi Szolgálata közleménye szerint 2016. május 03-10. közötti időszakban, a Hmelnickij megyei Dunajeveckij járási Hircsicsna (с. Гірчична, Дунаєвецький район, Хмельницька область) nevű település egyik magángazdaságban tartott 14 sertésből 7 elpusztult. A kijevi Állami Állategészségügyi Kutatóintézet laboratóriumi vizsgálata az elpusztult sertésekből vett minta alapján afrikai sertéspestist mutatott ki. A közlemény szerint megtörtént a betegség lokalizálása, illetve megtették a kórokozó terjedésének megakadályozását célzó szükséges intézkedéseket.
Ez idáig Hmelnickij megyében még egyszer sem regisztrálták az afrikai sertéspestis felbukkanását. Hircsicsna település a magyar-ukrán határtól mintegy 320 km-re fekszik.
Az afrikai sertéspestis vírusa 2012-ben jelent meg Ukrajna Zaporozhye régiójában. 2014 januárjában Luganszk megyében két esetben vaddisznóban mutatták ki a vírust. Mindkét esetben valószínűsíthető, hogy a szomszédos fertőzött oroszországi területről menekültek át a beteg vaddisznók a fokozott vadászati nyomás hatására. 2014. évben Luganszk megyében összesen három esetben állapítottak meg afrikai sertéspestist vaddisznóban, egy esetben pedig házi sertésben. 2014-ben Csernyihiv megyében 3 kitörést állapítottak meg házi sertésben és 8 esetet vaddisznóban, Szumi megyében pedig egy esetet találtak vaddisznóban.
2015-ben ukrajna hat megyéjében volt jelen a fertőzés: Csernyihiv megyében 12 kitörés történt házi sertésben, Kijev megyében 2 kitörés házi sertésben (melyek közül az egyik érintett gazdaságban 60.000 sertés került leölésre), 1 eset vaddisznóban; Szumi megyében 6 kitörés házi sertésben, 1 eset vaddisznóban; Rivnye megyében 1 kitörés házi sertésben, 1 eset vaddisznóban; Zsitomir és Poltava megyékben 1-1 eset vaddisznóban. Odessza megyében 2015-ben két alkalommal mutatták ki az afrikai sertéspestis vírusát.
2016 februárjában Zsitomir megyében 7 vaddisznótetemet találtak. melyek közül négy egyedből afrikai sertéspestist mutattak ki. Szintén februárban Poltava megyében a Velikobagacsanszki járási Rokita nevű település egyik magángazdaságában tartott két darab sertésből az egyik elpusztult. A második tömeges sertéselhullást a Poltava megyei Globinszki járási Veliki Krinki nevű településen regisztrálták. Márciusban Ukrajna Állami Állategészségügyi Szolgálata közleményei szerint a Kirovográd megyei Olakszandrijszki járás Vojnyivka nevű településtől három kilométerre található egyik magángazdaságban tenyésztett 29 sertésből 15 pusztult el. A második tömeges sertéselhullást március 17-én regisztrálták az Odessza megyei Rozgyilnyanszki járás Miloljubivka nevű település magángazdaságában, ahol 10 sertésből 8 pusztult el. A kijevi Állami Állategészségügyi Kutatóintézet laboratóriumi vizsgálata az elpusztult sertésekből vett minta alapján afrikai sertéspestist mutatott ki.
A genetikai vizsgálatok alapján az Ukrajnában jelen lévő vírus ugyanabba a II. genotípusba tartozik, amely az Európai Unió balti tagállamaiban is megbetegedéseket okoz vaddisznókban és házi sertésekben. Az ukrán szakértők vizsgálatai alapján a II. genotípus által okozott akut megbetegedés lappangási ideje 3-7 nap.
Az ukrán hatóságok a házi sertésben megállapított afrikai sertéspestis kitörések esetén a járvány központjában és annak három kilométeres körzetében a elrendelik a sertések leölését és a tetemek ártalmatlanítását, illetve a körzetben a rendőrség bevonásával tarják fenn az állatorvosi karantént. A fertőzött megyékben az ukrán állategészségügyi hatóság a vaddisznóállományok drasztikus gyérítését tervezi a járvány felszámolása érdekében.
Az alábbi térképen a 2014 január – 2016 május közötti időszakban a Nemzetközi Állatjárványügyi Hivatal (OIE) elektronikus rendszerén jelentett ukrajnai afrikai sertéspestis megállapítások láthatók.
Forrás: NÉBIH