Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) élelmiszerár-indexe egy kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer alapanyag nemzetközi piaci árait veszi figyelembe.
A szemes termények 5,6 %-os esése dominált az elmúlt hónapban. Az árak ilyen irányú változása az Egyesült Államok, a világ legjelentősebb kukorica előállító és exportáló országa, fontosabb kukoricatermelő régióinak kedvező időjárása miatt következett be. A Fekete-tenger környékén bőségesen áll rendelkezésre búza, így annak is kedvezőbb lett az ára. Ezzel szemben a basmati és hosszú szemű rizskészletek fogyatkozásával a rizs valamelyest drágult.
Május óta tart a lefelé menő trend a növényi olajok esetében. A mostani 2,8 %-os csökkenés mögött a pálmaolaj valószínűsíthető, melynek ára öthónapos mélypontra süllyedt: Dél-Ázsiában jól áll a termés, de közben a globális kereslet inkább nyomott. A szója-, napraforgó- és repceolaj ára is mérséklődött a várhatóan bőséges készletek miatt.
Ezzel szemben az alapvető élelmiszer alapanyagok további csoportjai nemzetközi szinten drágultak.
A tejtermékeken belül (+3,2 %) főleg a vaj, ami azonban az előző évekhez képest még így is alacsony szinten van.
A húsfélék árszintje stabil (+1,3 %) az Európai Unióban tapasztalható vágósertés-hiány és a csendes-óceáni térség alacsonyabb birka- és marhahús kibocsátása miatt. A nemzetközi kereslet a hús iránt továbbra is erős, kiemelten például Kínában vagy más ázsiai országokban.
Júliusban felértékelődött a brazil valuta az amerikai dollárral szemben, részben emiatt is emelkedett a FAO által regisztrált cukorár (2,2 %).
Forrás: FAO