Az Európában alkalmazott védekezési módszerek közül Magyarországon az ún. talajgenerátoros jégeső-elhárításnak van a legnagyobb szakmai támogatottsága, jelenleg Baranya, Somogy és Tolna megyékben működtet ilyen rendszert a Dél-magyarországi Jégesőelhárítási Egyesülés (NEFELA).
A jégeső-elhárítási rendszer országos kiterjesztése nem csupán a mezőgazdasági termelők és a mezőgazdaságból élő magyar emberek számára lesz előnyös, a kormánydöntés hatásaiként a jövőben a társadalom szélesebb körei is mentesülhetnek a jégkárok okozta káresemények terheitől.
A Kormány a Vidékfejlesztési Program éghajlatváltozáshoz kapcsolódó és időjárási kockázatok megelőzésére szolgáló beruházások támogatása keretében 100%-os támogatási intenzitású forrást biztosít az országos jégeső-elhárítási rendszer létesítésére; melynek kialakítása 2016-2018 között valósul meg.
Az országos jégeső-elhárítási rendszer működtetésére a Kárenyhítési Alapból származó források egy része, valamint – tekintve, hogy a nemzetgazdaság egésze haszonélvezője lesz a jégeső-elhárításnak – harmadik felektől származó önkéntes pénzek állhatnak majd rendelkezésre.
Az agrárkár-enyhítési rendszernek 2016-ban mintegy 73.700 termelő kötelezően és önkéntesen tagja, amely mintegy 3,71 millió hektár termőföldterületet fedett le. A termelői befizetések és az állam ugyanilyen összegű kiegészítése eredményeként tartósan megnyugtató forrás áll a Kárenyhítési Alapban rendelkezésre az országos jégeső-elhárítás működtetésének finanszírozására. Így miközben nem növekednek majd a gazdák terhei és a jégeső-elhárítási rendszer működésének finanszírozása nem jelent többletterhet a költségvetés számára sem, hazánk megművelt területei mentesülhetnek a jégkár események okozta jelentős kártételektől.
(FM Sajtóiroda)
Forrás: kormany.hu