2024. december 27. péntek János

Az élelmiszerlánc szereplői közötti igazságosabb haszonelosztás érdekében tanácskoztak szakértők

Agro Napló
Magyarország további uniós eszközök mellett az élelmiszerlánc szereplői között igazságosabb haszonelosztást szorgalmazott Brüsszelben a tejpiaci válsághelyzet stabilizálása érdekében. Az uniós tagállamok magas szintű képviselői és a mezőgazdasági piacokkal foglalkozó szakértői csoport szeptember 16-án tartott együttes ülésén Feldman Zsolt agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár kiemelte, hazánk elsők között vezette be a tisztességtelen forgalmazói magatartás tilalmáról szóló törvényt, amely hozzájárult az üzleti környezet javításához.

A helyettes államtitkár hangsúlyozta, hogy a jelenleg csak a termelőket sújtó természeti és piaci kockázatoknak az élelmiszerlánc többi szereplőivel közös viselése lenne optimális, melyhez a szerződési rendszerben megjelenő kockázat-megosztási rendszer kialakítása előrelépést jelentene a hazai termelőknek. A kisebb horderejű problémák kezelésére némi korrekcióval a jövőben is elegendő lehet a Közös Agrárpolitika által biztosított jelenlegi eszköztár, ugyanakkor a tartós piaci válsághelyzetek kezelésére - mint a mostani tejpiaci krízis - biztosan nem - hangsúlyozta a helyettes államtitkár.

A tejpiacon jelentős az árakkal kapcsolatos információk követése, ezért egy EU-szintű árfigyelési rendszer akkor jelentene hozzáadott értéket, ha az megbízható adatokon alapul, és a termelői árakon túl a feldolgozói és a kiskereskedelmi árakat is képes összevetni. Ez ugyanis növelné az uniós piac átláthatóságát, egyúttal képet adna arról, hogyan alakul az ellátási láncon belüli jövedelem-eloszlás az egyes tagállamokban. A válsághelyzetek elleni küzdelemben a sikeres, működő termelői, ágazati és tagállami eszközök terjesztésére irányuló tudástranszfer nagyobb szerepet kell, hogy kapjon - tette hozzá Feldman Zsolt.

Az Európai Bizottság még tavaly ősszel jelentette be, hogy létrehoz egy mezőgazdasági piacokkal foglalkozó szakértői csoportot annak érdekében, hogy az áttekintse a gazdák helyzetét az élelmiszerláncban és lehetőség szerint megerősítse a kis és közepes vállalkozások helyzetét. Tevékenysége során olyan fontos kérdéseket vizsgál, mint a piaci átláthatóság, a mezőgazdasági termelők hozzáférése a pénzügyi eszközökhöz vagy például az élelmiszerlánc szereplői közötti szerződéses viszonyok. A 12 fős szakértői csoport – mely január óta hat alkalommal ülésezett – az év végén megjelenő jelentésében fogalmazza meg szabályozási kérdéseket is érintő konkrét ajánlásait a tagállamok és az Európai Bizottság felé.

A szakértői csoport tevékenysége az alábbi honlapon követhető nyomon:
http://ec.europa.eu/agriculture/agri-markets-task-force/meetings/index_en.htm

Forrás: FM Sajtóiroda

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Itt a régen várt eco-scheme-ek listája

Itt a régen várt eco-scheme-ek listája

Az Európai Bizottság (EB) nyilvánosságra hozta az eco-scheme-k (azaz agroökológiai feltételek) listáját, ami az unió új közös agrárpolitikájának (KAP)...

Módosult az új élelmiszerek jegyzéke

Módosult az új élelmiszerek jegyzéke

Megjelent az Európai Bizottság 2020/1559 végrehajtási rendelete az új élelmiszerek uniós jegyzékének megállapításáról szóló 2017/2470 bizottsági végre...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?