Már elérhető a tejtermelés csökkentését célzó uniós támogatás. A hozzájárulást azok a gazdák kérhetik, akik vállalják, hogy három hónapos időszak alatt csökkentik a feldolgozóknak beszállított tej mennyiségét. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) tájékoztatása szerint a támogatás alapjául szolgáló tejmennyiség a 2015. szeptember és 2016. március között választott három hónapos időszak (referencia-időszak) alatt értékesített mennyiség és a 2016. szeptember és 2017. március közötti azonos időszakban értékesíteni kívánt tej különbözete.
Ez a támogatás része annak az európai uniós „mentőcsomagnak”, amelyről a nyár folyamán döntött az Európai Bizottság (EB). A segélycsomagot az összes tagállam egyetértésével az uniós tejipar megmentésére állították össze. A teljes keret mintegy 500 millió eurót tesz ki, ebből 150 millió eurót fordítanak a termelés csökkentésére. Az intézkedések célja a tejpiaci krízis megoldása és a tej felvásárlási árának normalizálása.
Az elmúlt időszakban ugyanis – részben az oroszországi importtilalom, részben pedig a tejkvóta megszűnése miatt – jelentős túltermelés alakult ki az uniós tejpiacon. A brüsszeli testület pedig a helyzet hosszú távú megoldását a termelés visszafogásában látja. A most induló támogatás azonban önkéntes alapon működik, vagyis a valóban nagy volument előállító nyugat-európai tejtermelők – saját belátásuk és üzleti érdekeik szerint – akár még növelhetik is a tejtermelést. Ebbe az irányba hathat a felvásárlási árak növekedése is, az uniós azonnali piacon az elmúlt hónapokban jelentősen megugrottak a tejárak, a termelés csökkentését célzó támogatás ennél jóval alacsonyabb összeget jelent a gazdálkodóknak.
Az érintett termelők minden értékesítésből kivont 100 kilogramm tej után 14 eurót kapnak. Egy termelő minimálisan 1500 kilogrammal jelentkezhet a programba. Az első referencia-időszak – amelyben a gazdák vállalhatják az eladások mérséklését – október elsején kezdődött. A három hónap letelte után a gazdáknak 45 napjuk lesz igazolni azt, hogy valóban csökkentették a termelést. A támogatást csak ezután folyósítják. A bizottság a rendelkezésre álló forrás által fedezett mennyiség – több mint egymillió tonna – erejéig bármilyen önkéntes vállalást elfogad a tagállamoktól.
Az MVH tájékoztatása szerint az első csökkentési időszakra közel 140 hazai ügyfél pályázott, kb. 17 000 tonna nyerstejre. A fennmaradó 350 millió eurót a tavalyi évhez hasonlóan, tagállamokra bontva osztotta szét az EB. Magyarország 9 543 566 euró összegben részesedik a csomagból, ami arányosan és abszolút értékben is kiemelkedő, továbbá ugyanekkora összeggel kiegészíti a magyar kormányzat nemzeti költségvetésből. A Magyarországnak adott támogatás a termelés csökkentéséhez vagy szinten tartásához adható több, választható feltétel(ek) alkalmazásával.
A magyar kormány az ágazatban érdekelt hazai szervezetekkel, így a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával (NAK) is történt egyeztetés után a „termelés nem növelése” feltételt választotta. Abban az esetben, ha a kérelmező termelői szervezet, termelői csoport tagja, vagy hosszú távú (legalább 12 hónapra szóló) felvásárlási szerződéssel rendelkezik, a támogatás megállapításakor 1,3-as szorzót alkalmazhatnak. A NAK a minisztérium részére eljuttatott javaslatában kiemelte, hogy nem érheti kár azon hazai tejtermelőket, akik veszteségeik csökkentésének érdekében az elmúlt másfél évben beruházásokat, fejlesztéseket valósítottak meg, és még hatékonyabban próbálták növelni a termelésüket.
Forrás: nak.hu