2024. december 27. péntek János

Fókuszban Győr-Moson-Sopron megye – 3. rész: ipar, építőipar, lakás

Agro Napló
A KSH online kiadványt jelentetett meg Fókuszban a megyék címmel, melynek segítségével a főváros, valamint a 19 megye társadalmi-gazdasági helyzetének alakulásáról tájékozódhatnak az érdeklődők. Az Agro Napló ebből a kiadványból szemezget 20 héten keresztül. A huszonegyedik rész fókuszában Győr-Moson-Sopron megye iparának, építőiparának és lakáspiacának helyzete áll.

Ipar

  • A járműipar teljesítményét átmenetileg kedvezőtlenül befolyásoló termelési szerkezet változás hatása az I. negyedévet követően már kevésbé volt érezhető, így az I. félévben a megye ipari termelésének volumene mindössze 5,9%-kal maradt el az egy évvel korábbitól és egy főre jutó értéke továbbra is az országos átlag közel háromszorosát (4 millió forint) érte el.
  • A legalább 50 főt foglalkoztató megyei székhelyű ipari vállalkozások kibocsátása 5,7%-kal mérséklődött. Az 1798 milliárd forint teljesítmény négyötödét adó járműgyártás termelésének csökkenését a vegyi anyag, termék gyártása, a villamos berendezés gyártása, az élelmiszeripar, valamint a kohászat, fémfeldolgozás ágazatok 10%-ot meghaladó növekedése még együtt sem tudta kompenzálni.
  • A járműgyártás szűkebb piacai mozgásteréből adódóan az ipari értékesítés 7,2%-kal mérséklődött. A textil- és bőripar, valamint a fa-, papír és nyomdaipar kivételével azonban a feldolgozóiparban mindenütt nőtt az eladásból származó bevétel, legtöbb esetben a belföldi értékesítés exportot meghaladó bővülése mellett.
  • A legalább 50 főt foglalkoztató szervezeteknél alkalmazásban állók száma átlagosan 4,7%-kal nőtt, így a termelés alakulását is figyelembe véve a termelékenység tizedével mérséklődött.

Építőipar

  • Elsősorban a jóval kisebb volumenű út, vasút, illetve közműépítésből adódóan az építőipar teljesítménye 28%-kal elmaradt a 2015. I. félévitől, így a megyei székhelyű legalább 5 főt foglalkoztató szervezetek 24 milliárd forint termelési értékének zömét már az épületépítések tették ki. Utóbbiak teljesítménye 9,2%-kal maradt el az egy évvel korábbitól, az egyéb építményeké viszont felére esett vissza.
  • Az épületépítések volumene ágazati szinten 16%-kal, míg az építőiparban legnagyobb súlyt képviselő speciális szaképítéseké 12%-kal csökkent, az egyéb építmény építése ágazatban viszont az uniós támogatással futó munkák lezáródásával a vállalkozások a korábbi összeg mindössze harmadát könyvelhették el. Az alágazatok közül csak a speciális szaképítésbe tartozó befejező építések teljesítménye nőtt, valamint az épületépítési projektekre fordított összeg emelkedett.
  • A tárgyidőszakban az egy évvel korábbihoz viszonyítva kisebb értékben kötöttek új szerződéseket, a június végi szerződésállomány viszont 5,1%-kal meghaladta a tavalyit.

Lakás

  • Az első hónapok átmeneti megtorpanása után a második negyedévben jelentősen nőtt az építési kedv a megyében. Az első hat hónapban összesen 655 új lakás kapott használatbavételi engedélyt, 9,0%-kal több, mint az előző év azonos időszakában. Ennél több lakás egyedül a fővárosban épült, tízezer lakosra jutó számuk (14) pedig az országos átlag 4-szerese volt.
  • A fellendülés a piaci célú építkezéseknek köszönhető, a vállalkozások ugyanis közel másfélszer annyi lakást építtettek – jellemzően értékesítésre –, melynek hatása különösen a megye két legnagyobb városában érzékelhető: Győrött összesen 271, Sopronban 129 lakást fejeztek be az I. félévben. A községekben a tavaly ilyenkorinál kevesebb lakás épült, de a legnépszerűbb települések köre lényegében változatlan. Legalább 10 lakást öt községben adtak át: Győrújbaráton, Győrzámolyon, Harkán, Rajkán és Vámosszabadin.
  • További kedvező változásokat jelez, hogy közel kétszeresére nőtt a kiadott új lakásépítési engedélyek és az egyszerű bejelentések száma (2456). A megyeinél több új lakás építését egyedül Budapesten tervezik, a tízezer lakosra jutó számuk (54) pedig kiemelkedő az országban. Az új lakások több mint harmada Győrött készülhet el, melyet az EYOF 2017. évi megrendezése is befolyásol.

Forrás: KSH

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Térképre tette az agráradatokat a KSH

Térképre tette az agráradatokat a KSH

A Központi Statisztikai Hivatal olyan alkalmazást publikált, amely többek között több éves mezőgazdasági és területi adatok összehasonlítását is lehet...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?