Egészen a közelmúltig csak újratelepítési joggal rendelkező termelők telepíthettek új borszőlőültetvényt. Az Európai Unió 2016. január 1-jén új szőlőtelepítési engedélyezési szabályozást vezetett be. Ezzel összhangban a magyar szabályok a szőlőtermelő hegyközségi tagok számára minden évben április 1. és április 30. között teszik lehetővé az új telepítések kérelmezését.
Újdonság 2016-hoz képest a pályázatok rangsorolási módja: a sorrendet az az összpontszám határozza meg, amely az alábbiakból állhat össze:
- Pluszpont jár a pályázónak, ha a telepítés során a három, borvidékenként közzétett fajtából választ.
- Pluszpontot kapnak továbbá a kis- és közepes vállalkozások, valamint a borvidéken belül jobb termőhelyre telepítő termelők.
A benyújtott kérelmeket május 30-ig a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa összesíti, a hegybíró az így kialakult rangsor alapján hagyja jóvá azokat.
Ha a kérelmek alapján az igényelt területek nagysága összesítve nem haladja meg az 642 hektárt, a hegyközségi tagok megkapják az új telepítési engedélyüket. Ha az összes területnagyság ezt a mértéket meghaladja, az alacsony pontszámot elért termelők az engedélyt az igényelt területek nagyságához képest arányosan csökkentett területre kapják meg. 50 százalékos vagy annál nagyobb mértékű csökkenés esetén a hegyközségi tagok minden jogkövetkezmény nélkül visszavonhatják kérelmüket.
Az új telepítési engedély minden esetben 3 évig használható fel. Amennyiben az új telepítést a termelő az engedély érvényességi idején belül nem végzi el, a következő két naptári éven belül nem nyújthat be új telepítési engedély iránti kérelmet.
Az újratelepítések esetében egyszerűbb lesz az ügyintézés: áprilistól a hegybírók olyan engedélyeket adnak ki, amelyekkel a módosítási kérelmek teljesen kiküszöbölhetők. Azzal számolnak, hogy így összesen közel 3 000 ügyben kerülhető el a személyes ügyintézés, ami a termelők számára jelentős időmegtakarítást jelent.