A korai meggyel már találkozhattak a vásárlók – mint az a nak.hu-n közölt összeállításból kiderült –, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB), valamint az Északkelet-magyarországi Alma és Egyéb Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (ÉKASZ) pedig közzétette idei meggytermés-várakozásait is. Összegzésük szerint a termés kis mértékben az átlagos szint alatt várható, mintegy 60-65 ezer tonna lesz, 30 százalék a terméskiesés ahhoz képest, hogy rekordtermés – mintegy 90 ezer tonna – is lehetett volna kedvező időjárás esetén. A Dunántúlon, valamint Közép- és Dél-Magyarországon átlagos-közepes terméssel számolnak a gazdálkodók, az északi, észak-keleti régiókban pedig a közepesnél 20-30 százalékkal gyengébb lehet a termés nagy területi szórással.
A Magyarország számára releváns európai meggypiacon 30-40 százalékos terméskieséssel számolnak. Magyarországon már érzékelhető a lengyel, másodsorban a szerb és román kereslet. A következő egy-két hétben eldől majd, hogy miként érvényesül ezek húzó hatása. Emellett az európai cseresznyetermést ért, és a meggynél is jelentősebb mértékű terméskiesés erősítheti a keresletet a frisspiaci meggy iránt.
A szervezetek szerint bizonytalanságot okoz a prognózisokban, hogy idáig egyetlen, a piaci szereplők között köttetett szerződésről sincs hír; így néhány nappal a szezonkezdet előtt nincs kialakult piaci nyitóár sem. (Egy múlt heti szakmai fórumon elhangzott, hogy a 2017. évi ,,az élelmiszerlánccal kapcsolatos egyes törvények módosításáról” szóló kihirdetés előtt álló törvényjavaslat a meggyágazat számára fontos újítást tartalmaz, ugyanis bevezeti a friss meggy Magyarországon történő értékesítésére irányuló szerződés írásba foglalásának kötelezettségét. A törvény megjelent a Magyar Közlönyben, június 16-án életbe lép.) Hozzátették, az elmúlt tíz évben kilogrammonként nettó 60 és 240 forint között mozgott a feldolgozóipari alapanyagnak szánt meggy értékesítési átlagára, és az idei termelői árak inkább az ártartomány felső harmadában fognak mozogni.