A bizottsági tájékoztatás szerint az élelmiszer-ellátási láncban termelt hozzáadott értékből nem megfelelően részesülnek a lánc egyes szintjei, például a kisebb, és ezért kiszolgáltatottabb helyzetben lévő szereplők, így a mezőgazdasági termelők és kisvállalkozások. Ennek egyik oka a köztük és a gazdaságilag erősebb és nagymértékben központosítottan működő üzleti partnereik között lévő tárgyalási pozíciói különbségek.
- A mezőgazdasági termelők az élelmiszer-ellátási lánc első láncszemét alkotják, nélkülük nem létezhetne élelmiszer-feldolgozás, -értékesítés és -fogyasztás. Ugyanakkor azt kell látnunk, hogy gyakran ők kerülnek a leggyengébb pozícióba. Az élelmiszer-ellátási lánc rendellenességeinek kiigazítása céljából vállaljuk a kezdeményező szerepet, hiszen a Bizottság hagyományosan kiáll az európai mezőgazdasági termelőkért. Arra bátorítom az unió minden polgárát, mezőgazdasági termelőjét és az érdekelt feleket, hogy az online konzultáció keretében osszák meg velünk ezzel kapcsolatos meglátásaikat - mondta Phil Hogan, a mezőgazdaságért és a vidékfejlesztésért felelős biztos.
Az Európai Bizottság össze kívánja gyűjteni a véleményeket, hogy értékelhesse az agrár-élelmiszeripari termékekkel kapcsolatos tisztességtelen nemzetközi kereskedelmi szokások kezelése és szabályozása érdekében uniós szinten meghozható intézkedések szükségességét és célszerűségét. Mint írták, tekintettel arra, hogy szükség van bizonyos fokú versenyre, a konzultáció segíteni fog annak megítélésében, hogy vajon be kell-e vezetni további uniós piaci átláthatósági rendelkezéseket.
A kérdőív feltérképezi a termelői együttműködések iránti érdeklődés szintjét is, és többek között a cukor-ágazatban már bevezetett, úgynevezett értékmegosztási, vagyis az érintett piaci árak változásából fakadó piaci nyereségek és veszteségek megosztására vonatkozó megállapodások hasznosságát.
A nyilvános konzultáció hamarosan az összes uniós nyelven elérhető lesz, egyelőre az angol nyelvű tájékoztató oldal, és az azon belül elérhető online kérdőív látható.