Több mint 200 milliárdot fizettek ki a gazdáknak idén

Agro Napló
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet összesítette az idei első félévben agrár- és vidékfejlesztésre kifizetett forrásokat – közölte a nak.hu. A termelőknek nyújtott közvetlen támogatások több mint fele továbbra is a zöldítés keretében jutott el a gazdálkodókhoz.

Az agrárium és a vidék fejlesztését célzó támogatásokra 211,1 milliárd forint kifizetése valósult meg idén 2017. június 30-ig. A korábbi gyakorlathoz hasonlóan továbbra is a közvetlen termelőknek nyújtott támogatások domináltak az agrár- és vidékfejlesztési támogatások között. Az ágazatba érkezett összes támogatás (211,1 milliárd forint) több mint 60 százaléka közvetlen támogatás formájában jutott el a kedvezményezettekhez. A támogatási összeg további 20,2 százaléka (42,7 milliárd forint) a vidékfejlesztési intézkedésekre irányult, 15,1 százaléka (31,8 milliárd forint) pedig a nemzeti támogatások jogcímein került kifizetésre. A piaci és egyéb intézkedésekre a támogatások kisebb hányadát (3,3 százalék), 7 milliárd forintot fordítottak.

Az agrár- és vidékfejlesztési támogatások keretében 2017. június 30-ig folyósított összeg az előző év azonos időszakához képest mintegy 155 milliárd forinttal volt kevesebb, amely csökkenés a közvetlen termelői támogatásoknál jelentkezett legnagyobb mértékben. A mérséklődés továbbra is az előző év végi jelentős előleg- és részfizetésnek tulajdonítható. Emellett a vidékfejlesztési támogatások keretében és a nemzeti támogatásokra kifizetett összeg egyaránt mérséklődött az előző év azonos időszakához képest, előbbi 33,3, utóbbi 26,0 milliárd forinttal. A nemzeti támogatások alacsonyabb mértéke főként abból adódik, hogy a tejágazati válság kezelésére irányuló támogatások, illetve az Átmeneti Nemzeti Támogatások (ÁNT) egyes jogcímein nyújtott támogatások javarészt vagy teljes egészében (Nemzeti tejtámogatás) előleg formájában már a tárgyévben kifizetésre kerültek.

A folyósított összeg a korábbi évekhez hasonlóan nagyobb részben (78,5 százalék) uniós forrásból, 21,5 százalékban pedig hazai költségvetésből tevődött össze. A társfinanszírozással megvalósult támogatásokra uniós forrásból 33,4, hazai költségvetésből 13,5 milliárd forintot fordítottak, ezáltal a finanszírozási arány mintegy 80-20 százalékot tett ki.

A termelőknek nyújtott közvetlen támogatásokra folyósított 129,6 milliárd forint több mint fele (69,3 milliárd forint) továbbra is a zöldítés keretében jutott el a gazdálkodókhoz. A támogatások további jelentős részét, 20,7 százalékát a területalapú támogatások képezték, emellett a termeléshez kötött támogatási jogcímek 9,8 százalékos, a szálas és szemes fehérjenövények támogatása pedig 5,9 százalékos arányt képviselt a közvetlen támogatások között (2. ábra). A termeléshez kötött támogatási jogcímekre 12,7, utóbbi esetében pedig összességében 7,7 milliárd forint kifizetése valósult meg az első fél évben. A közvetlen termelői támogatások egyéb jogcímeire (pl.: cukorrépa-termesztés támogatása, fiatal mezőgazdasági termelőknek nyújtott támogatás stb.) folyósított összeg 1,9–2,5 millió forint között alakult.

A közvetlen termelői támogatások összege az előző évhez képest számottevően kevesebb volt, amely a már említett jelentős mértékű előlegkifizetésnek tulajdonítható. Ennek következtében a területalapú támogatások zöme már 2016-ban kifizetésre került.

További részletek ide kattintva olvashatók.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?