Területalapú támogatást kérnek 2020 után a magyar édesvízihal-tenyésztő gazdaságok. Németh István, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Mahal) elnöke a Magyar Időknek elmondta: a tengeri halászathoz képest méltánytalanul alulfinanszírozott ez a terület az Európai Unióban. – Az ágazat jövedelemtermelő képessége nagyon alacsony, a védett állatok, madarak élőhelyeinek biztosításával, a természeti értékek megőrzésével jelentős anyagi haszontól esnek el ezek a vállalkozások – mutatott rá.
Így hát a szakember szerint egyfajta ökológiai kompenzációként kérik a szántóföldi növényt termesztők esetében megszokottnak számító hozzájárulást. A szervezet ezért Erdős Norbert fideszes EP-képviselőhöz fordult. A politikus a napokban jelezte: azért fog lobbizni, hogy az uniós döntéshozók 2020 után megduplázzák az édesvízi ágazatra szánt uniós forrást.
A jelenleg futó Magyar halászati operatív programban az évtized végéig összesen 16,5 milliárd forint áll rendelkezésre, míg az előző ciklusban 15 milliárd forintnyi támogatást nyerhettek el fejlesztéseikhez a tógazdaságok. Németh István szerint ebből a keretből máig számos beruházás valósulhatott meg, a vállalkozások technológia fejlesztésre, gépesítésre, gátak, tavak építésére és rekonstrukciójára költötték el a támogatást. A 2020-ig elérhető fejlesztési forrásokat ugyanakkor nehézkesen tudják lekötni, az önerő biztosításával ugyanis problémáik vannak a gazdaságoknak.
Németh István szerint ha az unió lehetővé teszi, hogy a haltermelők területalapon jussanak forráshoz, nemcsak a tevékenység jövedelmezősége nő, hanem a fogyasztók is könnyebben juthatnak majd haltermékekhez. Az egy főre jutó lakossági fogyasztás ma 6,5 kilogramm hazánkban, a vásárlásokat elsősorban az édesvízi halak magas ára fogja vissza. – Bár jövőre a haltermékek is bekerülnek az ötszázalékos áfakörbe, így a jelenleginél olcsóbban juthatnak majd halhúshoz a magyarok, a kiszámítható támogatási rendszer tartósan alacsonyan tudná tartani a termékek árát – emelte ki Németh István.
A legtöbben a karácsonyi időszakban vásárolnak halat Magyarországon, az ünnep előtti rohamra már felkészültek a gazdaságok. – A multinacionális cégek és a kisebb halszaküzletek is leadták a rendeléseket, a tapasztalatok pedig azt mutatják, hogy évről évre nő az igény a friss hal iránt – emelte ki. Hozzátette: az árak ebben a szezonban még magasabban lesznek, az előző évhez képest néhány tíz forinttal többe kerül majd a ponty kilója a boltokban. Sehol sem lesz hiány jó minőségű halból, a hipermarketek mellett pedig piacokon is beszerezhetik a karácsonyi menü alapanyagát a háztartások.