A programra önkormányzatok pályázhatnak, projektenként 10 millió Ft mértékben, így a Program eredményeképpen várhatóan mintegy 200 település jut fejlesztési forráshoz. A várható főbb elszámolható költségek: zártkerti utak járhatóvá tétele; víz vételi lehetőségek biztosítása; áram vételi lehetőségek biztosítása; vadvédelmi kerítések telepítése.
Magyarországon jelenleg hozzávetőlegesen 200.000 hektárnyi területen, több mint 1 millió, jelentős részben elhanyagolt állapotú zártkerti ingatlan található. A zártkertek hasznosításával kapcsolatos problémák megoldása érdekében az FM zártkerti mintaprogramot indított 2015-ben. A 3 éve működő kísérleti program tapasztalatai azt mutatják, hogy a meglévő zártkerti szőlőhegyeken, gyümölcs- és zöldségterületeken, található értékek és termelési lehetőségek célzott beavatkozással visszafordíthatóak. A fejlesztés célja, hogy az ingatlan-nyilvántartásban zártkertként nyilvántartott ingatlanok mezőgazdasági hasznosítását elősegítő fejlesztések, valamint a zártkerti ingatlanokhoz kapcsolódó életforma fennmaradásának érdekében, a zártkerti területek rendezése és átfogó infrastrukturális fejlesztése megtörténjen.
Az önálló Program létrehozására és elindítására 2 milliárd forint hazai forrású keretösszeg áll rendelkezésre vissza nem térítendő támogatásként, amelyhez önerőre sincs szükség. A programra önkormányzatok vagy önkormányzati konzorciumok pályázhatnak, projektenként megközelítőleg 10 millió Ft mértékben.