Az agrárium és a vidék fejlesztését támogató intézkedésekre összességében 562,5 milliárd forintot fizettek ki 2017-ben. Ez az összeg 84,8 milliárd forinttal elmarad az előző évitől, azonban ez nem jelenti a támogatások csökkenését. A változás hátterében a közvetlen termelői támogatások 2018. évre áthúzódó kifizetései állnak, amelynek keretösszegéből 2016-ban a területalapú támogatásoknál magasabb nagyságrendben történtek előlegkifizetések az év végén, 2017-ben viszont nem volt ilyen mértékű előlegfizetés.
A Vidékfejlesztési Program keretében nyújtott támogatások 2016-hoz képest 72,8 milliárd forinttal emelkedtek. A Halászati Operatív Programból már csupán 2,3 millió forintot kaptak a gazdák, a Magyar Halgazdálkodási Operatív Programból még nem történt kifizetés. A nemzeti támogatások keretében kifizetett összeg 18,1 milliárd forinttal mérséklődött. Az FM fejezetén kívül szerepel, de az agrártámogatásokhoz kapcsolódik a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj utáni jövedékiadó-visszatérítés. Az adókedvezmény összege 2017-ben 27,9 milliárd forint volt.
A közvetlen támogatások agrár-és vidékfejlesztési támogatásokon belüli aránya a tavalyi 75,2 százalékról 61,7 százalékra csökkent. A vidékfejlesztési és halászati programok részesedése 5,5 százalékról 19,0 százalékra nőtt. A nemzeti támogatások, illetve a piaci és egyéb támogatások aránya az összes támogatáson belül számottevően nem változott, a piaci támogatások részaránya 1 százalékponttal emelkedett, a nemzeti támogatásoké ugyanennyivel csökkent.
Az agrár-és vidékfejlesztési támogatások keretében folyósított 562,5 milliárd forint támogatási összeg 79,3 százaléka (445,9 milliárd forint) európai uniós forrásból származott, 20,7 százalékát (116,6 milliárd forint) pedig hazai költségvetésből fizették ki. Az uniós társfinanszírozással megvalósult támogatások esetében az uniós kifizetések aránya mintegy 70 százalékot tett ki, míg a támogatások további 30 százalékát nemzeti költségvetésből folyósították.
További részletek ide kattintva.