Elképesztő lökést adhat az ágazat fejlődésének Lévai Ferenc szerint az, hogy az Európai Unió külön ágazatként ismerte el az édesvízi haltenyésztést. A Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet, a Mahal szóvivője lapunknak azt mondta, ennél eredményesebben még magyar lobbi nem tudott fellépni az unióban. Hozzátette, ennek köszönhetően a piaci szereplők könnyebben tudnak majd fejleszteni, innovációkat behozni.
Lévai szerint azok az ökoszisztéma-szolgáltatások, amelyeket az édesvízi haltermelés nyújt a társadalom minden tagja számára, a régió és Európa által is elismertté válnak. „Az Európai Unióban a döntés által elfogadták azt, hogy az édesvízi haltermelés egy ökoszisztéma-szolgáltatási rendszer, aminek sokkal több haszna van a társadalom számára, mint amennyi a gazdálkodásból származó haszna” – fogalmazott a szóvivő. Örömmel fogadta, hogy végre elválasztották az édesvízi akvakultúrát a tengeritől, és megkapták a saját platformjukat, hiszen a fogalmaik sem voltak azonosak.
Ahogy tegnap lapunk is megírta, Erdős Norbert fideszes EP-képviselő az akvakultúra-beruházási támogatások kapcsán elérte, hogy módosító indítványa révén a beruházási kedv fellendítése és a haltenyésztők szükséges megsegítése érdekében a parlament állásfoglalásában kérje az édesvízi akvakultúrába történő beruházások támogatási intenzitásának 75 százalékra emelését, s ezt a 2020 utáni halászati időszakban lehetne bevezetni.
Lévai kifejezetten üdvözölte a kezdeményezés ezen részét, hiszen a haltenyésztési ágazat, a jellegéből adódóan, sehol a világon nem tud akkora profitot termelni, hogy a fenntartható fejlődést megoldja. Ha ezek a támogatások életbe lépnek – folytatta –, akkor a halfogyasztás érdemben növekedésnek indulhat, hiszen a rendelkezésre álló erőforrások jelentős növelésével még jobb minőségű és még nagyobb tömegű halat tudnak termelni. Jelenleg ugyanis még csak a harmadát fogyasztjuk halhúsból az európai uniós átlagnak.