Nagyot zuhantak júliusban az élelmiszerárak globálisan

Agro Napló
Jelentősen kevesebbe kerültek júliusban az alapvető mezőgazdasági termékek, miután csökkent az összes termékcsoport – különösen a cukor és tejtermékek – ára – közölte az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).

Parmezán készül egy olasz sajtüzemben. Fotó: ©FAO/ Alessia Pierdomenico

Az összesített júliusi árindex 3,7%-ot esett az előző hónaphoz képest (168,8 pontra). Ezzel megtört a 2018-ban tapasztalt folyamatosan emelkedő tendencia; ilyen mértékű csökkenésre nem volt példa tavalyi év vége óta.

FAO élelmiszerár-indexe hónapról hónapra követi a nemzetközi piacokon legfontosabb öt élelmiszer-termékcsoport azok kereskedelmi értékével súlyozott árváltozását.

A tejtermékek indexe esett a legnagyobbat, 6,6 %-ot, ezen belül is a vaj és sajtfélék ára zuhant leginkább, ezeket követik a teljes és sovány tejpor. 

A cukorhoz – 6 %-os árcsökkenése után – három éve nem látott áron lehet hozzájutni, amit két fontos cukortermelő ország, India és Thaiföld jobb termelési kilátásaival magyaráznak a szakértők. Az áresést visszavette azonban, hogy a világ legnagyobb cukorgyártója és exportőre, Brazília esetében alacsonyabb kibácsátást várnak.

A FAO gabonaár index 3,6%-ot esett a júniusi értékekhez képest, és ezzel a tavaly ilyenkor szint alá süllyedt.  A búza, a kukorica és a rizs kereskedelmi jegyzései mind csökkentek, bár előbbi kettő valamelyest visszaerősödött július végére.

A növényi olajok árindexében is csökkenés észlelhető (2,9 %) – a tendencia hat egymást követő hónapja tart, és a mutató elérte a 2016 január óta mért legalacsonyabb szintjét. Ez nagy részben annak az eredménye, hogy gyengélkedik a szójabab piaca, erősen befolyásolva a Kína és az Egyesült Államok között kialakult kereskedelmi vita által.

A repceolaj ezzel szemben erősödött a hónapban, amit a biodízel-gyártók generálta nagyobb kereslet és az Európai Unió negatívabb termelési kiáltásai eredményeztek. 

A FAO hús árindexe 1,9 %-ot csökkent a júniusi értékéhez képest, viszont a hónap végére megfordult az irány a brazil kamionsofőrök sztrájkja miatt, ami megdrágította a marhahús exportját.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?