Bár nem problémamentes az idei dinnyeszezon, a korábban várt 190-200 ezer tonnás termés valószínűleg meglesz – mondta a Világgazdaságnak Ledó Ferenc, a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. Bár a csapadékos április eleje miatt később ültették ki az egyébként zöldségnek számító dinnyét, a korán jött meleg miatt a szokásos július 5–10. helyett idén már június 25-én nagy mennyiségű hazai dinnye volt a piacokon.
A hazai termőterület kétharmada Békésben van, ahol a termelők zöme a koraiságra ment, koncentrált volt az érés. Rontotta a hazai termelők exportpozícióit, hogy a meghatározó Spanyolországban a hűvös miatt kitolódott az érés, így az egyébként a spanyol után érkező magyar dinnye július közepéig „beszorult” a hazai piacra. Ez áresést okozott, ekkor voltak száz forint alatti áruházlánci akciók, noha „ökölszabály”, hogy 100 forint feletti kilogrammárnál nyereséges a dinnyetermelés.
Az egész kertészeti ágazatra jellemző munkaerőhiány a dömpingszerű érés miatt a békési dinnyetermő területeken volt a legnagyobb. Sok termelő nem tudta időben leszedni a termést, a kiadós esők miatt romlott a kint maradt dinnye minősége, beindult a gyomosodás. Munkások hiányában a szükséges átgazolás is elmaradt, és többen úgy döntöttek, hogy otthagyják a táblát, és a mostani második, illetve az augusztus végi harmadik kötést már nem szedik le. Ez utóbbiak az összes dinnyetermés 20-30 százalékát adják. Ledó Ferenc szerint több nagyobb területen termelő ütemesen ültetett, más régiókban pedig nőtt a termőterület, így megfelelő időjárás mellett szeptember elejéig el tudják látni a hazai piacot.