Több támogatást kaphatnak a szójások

Agro Napló
A zöldítési szabályok változása miatt idén 15 ezerrel, 60 ezer hektárra esett a szója a termőterülete. Emiatt nőhet a termeléshez kötött támogatás hektáronkénti összege.

Az Agrárminisztérium stratégiai célja, hogy 100 ezer hektárra növelje a szója termőterületét – jelentette be a napokban Nagy István agrárminiszter. A fehérjenövény vetésterülete – a támogatásoknak is köszönhetően – emelkedett az elmúlt években, idén azonban a zöldítési szabályok változása miatt a tavalyi 75 ezerről 60 ezer hektárra csökkent.

Ennek következtében az elmúlt évi, hektáronként 52 ezer forint körüli termeléshez kötött támogatás akár 70 ezer forintra is nőhet idén.

A repce példája is mutatja, hogy nem reménytelen 100 ezer hektárra feltornázni a szója termőterületét, de a lényeg az lenne, hogy itthon tartsuk és a hazai takarmányozásban használjuk fel a garantáltan GMO-mentes terményt – mondta a Világgazdaságnak Zászlós Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) mezőgazdaságért felelős alelnöke, a GMO-mentes Magyarországért Egyesület elnöke.

Az 1990-es évek elején a tudomány képviselői azt állították, hogy Magyarországon 100-130 ezer hektárnál nagyobb területen elképzelhetetlen a repce termesztése, ennek ellenére a genetikai előrehaladás és a kereslet növekedése miatt idén már 335 ezer hektáron takarították be – emlékeztetett.

A szója termesztése leginkább a folyókhoz közeli területeken lehet sikeres Magyarországon, de folynak a nemesítések, és a szakértők abban bíznak, hogy lesznek olyan fajták, amelyek a hazai klimatikus viszonyok között is biztonságosan teremnek, és nyereséget tudnak hozni a termelőknek.

Az Egyesült Államok és Kína közötti, a szóját is érintő vámháborúra utalva Zászlós Tibor elmondta, hogy a globális folyamatok minden piacra hatnak, de a hazai szójatermelés a GMO-mentessége miatt speciális. Nekünk ezt kellene növelnünk, és a megtermelt mennyiséget itthon kellene tartanunk.

A NAK adatai szerint a 2015 és 2017 között termett 145–185 ezer tonna, garantáltan GMO-mentes szóját ugyanis szinte teljes egészében exportálták Magyarországról, helyette pedig külföldi, zömében GMO-s szója érkezett. Zászlós szerint ezen akkor lehet változtatni, ha a beinduló országos fehérjeprogram olyan kereteket teremt, amelyek a szójatermelők számára biztos felvásárlói piacot és tartós jövedelmet jelentenek.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?