Jövőre is forróság és az aszály várható

Agro Napló
A klímaváltozás hatásai miatt valószínűleg visszatér az év végén a déli féltekén forróságot és aszályt hozó El Niño légköri jelenség a Meteorológiai Világszervezet figyelmeztetése szerint.

Hetven százalék az esély rá, hogy visszatér az év végén az El Niño légköri jelenség, mert az év elején beköszöntött La Niña hűtőhatása gyenge volt, nem tudta visszaszorítani a globális melegedést - közölte hétfőn a Meteorológiai Világszervezet (WMO). Vagyis a klímaváltozás megváltoztatja a Csendes-óceán trópusi vizeinek lehűlését és felmelegedését befolyásoló La Niña és El Niño jelenségek váltakozásának dinamikáját.  Az előrejelzés szerint az El Niño nem lesz olyan intenzív, mint 2015-2016-ban volt, de ezzel kapcsolatban bizonytalanok a szakértők.

A szervezet első globális szeptember-novemberi időjárási előrejelzésében az átlagosnál magasabb hőmérsékletet jósol Ázsia szinte teljes csendes-óceáni térségében, Európában, Észak-Amerikában, Afrikában és Dél-Amerika partvidékének nagy részén, az átlagosnál kevesebb csapadékot Közép-Amerikában, a karibi térségben, Dél-Ázsia egyes részein, Kelet-Ázsiában és a Csendes-óceán területén.

A Csendes-óceán Egyenlítőhöz közeli területeinek erős felmelegedésével járó El Niño éghajlati jelenség a világ számos területén erőteljesen befolyásol bizonyos időjárási viszonyokat, szerepet játszva a heves esőzések, áradások és aszályok kialakulásában, valamint hatással van a globális átlaghőmérsékletre is.

Az El Nino gyakran közrejátszik a világ déli és keleti szárazföldi területeit - Ausztráliát, Indonéziát, a Fülöp-szigeteket, Malajziát és a Csendes-óceán középső részén fekvő szigeteket - sújtó forró és száraz időjárás kialakulásában, emellett enyhébb teleket eredményez Északnyugat-Kanadában és Alaszkában.

Mindez azt jelenti, hogy az idei lehet az eddig mért egyik legforróbb év a világon.

„Az El Niño- és La Niña-mentes légkör ellenére a Föld továbbra is az átlagnál melegebb volt májustól júliusig, miközben szélsőséges időjárási jelenségek mutatkoztak: rekordmeleg volt Észak-Európában, pusztító áradások Japánban, Indiában és Délkelet-Ázsiában. Az események nagy része beleillik a globális felmelegedésről alkotott képbe” - mondta Petteri Taalas, a WMO főtitkára.

A WMO főtitkára előrejelzése szerint az El Niño nem lesz olyan erőteljes, mint a 2015-2016-os volt, mégis jelentős hatásokkal fog járni. Ha idejében jelzik a bekövetkeztét, sok életet meg lehet menteni és súlyos veszteségeket lehet megelőzni.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?