Nagy István: mindent meg kell tenni az ASP terjedése ellen

Agro Napló
A következő időszak legfontosabb állategészségügyi feladata az afrikai sertéspestis (ASP) elterjedésének korlátozása, valamint a házisertés-állományra történő átfertőződés megakadályozása – jelentette ki az agrárminiszter.

Az állategészségügy kérdése egyre inkább nemzetbiztonsági kérdéssé alakul - mondta Nagy István agrárminiszter a Magyar Állatorvosi Kamara (MÁOK) térségi szervezetének továbbképző napján a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Újfehértón. Szavai szerint a következő időszak legfontosabb állategészségügyi feladata az afrikai sertéspestis (ASP) elterjedésének korlátozása, valamint a házisertés-állományra történő átfertőződés megakadályozása. Ebben a munkában az állatorvosok megbízható partnerei az ágazatnak, érdemes és lehet is építeni a szolgálataikra - tette hozzá.

 A szaktárca továbbra is minden lehetséges intézkedést megtesz a betegség miatt jelentkező kereskedelmi veszteségek enyhítésére és az emiatt elvesztett exportpiacok visszanyerésére - hangsúlyozta Nagy István. Mint mondta, Hongkongba, Új-Zélandra és Kanadába az ASP-vel érintett megyéken kívüli területekről továbbra is lehetséges a magyar sertéshús-termékek exportja, Japánnal pedig előrehaladott tárgyalások folynak a regionalizációról. A vírus magyarországi megjelenésekor az ázsiai országokba és Japánba irányuló magyar sertéshús-kivitel teljesen leállt, a miniszter közlése szerint a szaktárca jelenleg is dolgozik a kínai és japán piac újraindításán.

Még ősszel várható az ASP-vel kapcsolatos japán audit, amelynek kedvező eredménye esetén újraindulhat a távol-keleti országba a magyar sertéshús exportja Magyarország alacsony kockázatú területeiről - közölte Nagy István.

Az agrárminiszter előadásában felidézte, az Európai Unióban 2014-ben, Magyarországon idén áprilisban jelent meg előbb Heves, majd Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az afrikai sertéspestis vírusa. A komoly gazdasági károkkal járó járványos állatbetegség a magyar állategészségügyi hatóságok és az állatorvosok gyors és szigorú intézkedéseinek köszönhetően nem terjedt át a házisertés-állományra.

Az ASP belgiumi megjelenésére utalva az agrárminiszter az MTI szerint hangsúlyozta, egyelőre beláthatatlan, hová fog alakulni a vírushelyzet. Magyarország az állategészségügyi rendszer szervezettsége, fegyelmezettsége és a felelős állattartói magatartás miatt még meg tudja védeni a házisertés-állományát - tette hozzá a miniszter.

Az előadáson elhangzott, az ASP Európában elsősorban Csehországot, Lengyelországot, a Baltikumot, Ukrajnát és Romániát érinti. A legsúlyosabb helyzet Romániában van, a vírus eddig 952 házisertés-állományban jelent meg, 72 vaddisznóból azonosították a betegséget és már több mint 320 ezer házi sertést kellett leölni.

Magyarországon legutóbb a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Tarcal község külterületén kilőtt vaddisznóból mutatta ki az afrikai sertéspestis vírusát a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?