Az Európai Bizottság is támogatja a KAP szinten tartását

Agro Napló
Öt tagállam elzárkózik a KAP szinten tartásához szükséges uniós költségvetéshez való tagállami befizetés arányának növelésétől – derült ki egy, a KAP jövőjéről rendezett tanácskozáson. A generációváltás érdekében a KAP 2 százalékát adnák a fiatal gazdáknak.

A közös agrárpolitikában (KAP) a mezőgazdaságra fordítandó támogatások szinten tartásához a tagállamok befizetésének emelésére lenne szükség a 2021-től 27-ig tartó ciklusban, de ehhez öt nettó befizető tagállam egyelőre nem járul hozzá - mondta Phil Hogan, az Európai Unió mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős biztosa a KAP jövőjéről a Nemzeti Agrárgazdasági kamara által szervezett tanácskozáson.

Hogan szerint a jövőben is egy olyan rugalmas közös európai agrárpolitikára van szükség, amely a gazdasági, társadalmi és környezetvédelmi célokat is figyelembe veszi. A kilenc fő fenntarthatósági cél közül három-három gazdasági és társadalmi, három pedig környezetvédelmi jellegű.

Mint mondta, egyszerűsíteni kell a támogatásokat és azok különböző méretű gazdaságok közötti igazságosabb elosztását kell biztosítani, emellett többek között védeni kell a környezeti erőforrásokat, segíteni kell a gazdákat a precíziós mezőgazdaság megteremtésében, valamint a profitjuk növelésében. Emellett javítani kell termelők élelmiszerláncban betöltött helyzetét, szerepét is.

A mezőgazdaságban a generációváltás elérése érdekében a fiatal gazdákat is támogatni kell, segítésükre a KAP 2 százalékát fordítanák. Mindezek mellett további kutatási és fejlesztési forrásokkal támogatnák az ágazatot, ugyanakkor a vidékfejlesztésnek is folytatódnia kell - sorolta az uniós biztos.

Nagy István agrárminiszter aláhúzta, hogy az EU a hagyományos politikák, így a KAP forrásainak csökkentésével igyekszik pénzt biztosítani az új kihívások kezelésére. Magyarország azonban nem tudja elfogadni a KAP források javasolt csökkentését, ugyanakkor  hajlandó emelni befizetéseit az uniós költségvetésbe azért, hogy a KAP forrásai legalább a jelenlegi szinten maradjanak.

A tárcavezető szerint a KAP források csökkentése az élelmiszerárak emelkedésének, a választék és a minőség csökkenésének a kockázatával járhat.

Leszögezte, hogy az új rendszer egyik alappillérének továbbra is a hektár alapon kifizetett közvetlen kifizetések rendszerének kell maradnia. Fontos üzenet az európai gazdáknak, hogy ezek a támogatások - mind a termeléstől elválasztott, mind pedig a termeléshez kötött formában - a jövőben is megmaradnak.

Nagy István beszédében egyetértett azzal, hogy növelni kell a KAP környezet- és klímavédelemmel kapcsolatos törekvéseit, ugyanakkor az nem eredményezhet bonyolultabb rendszert. A támogatási szabályok egyszerűsítését gazdabarát módon kellene szervezni, és egy olyan szabályozásra van szükség, amely alacsony pénzügyi kockázat mellett a lehető legegyszerűbben és leggyorsabban juttatja el a forrásokat a gazdákhoz.

A miniszter örvendetesnek nevezte, hogy az Európai Bizottság javaslata szerint a KAP kétpilléres logikája 2021 után is megmarad. A közös agrárpolitikának a közvetlen kifizetésekhez kapcsolódó vidékfejlesztési pilléren keresztül továbbra is biztosítania kell a gazdák számára a fejlődés lehetőségét. A vidékfejlesztési támogatásoknak elengedhetetlen szerepük van a KAP szociális dimenziójának erősítésében, hiszen azok nagymértékben hozzájárulnak a vidéki területek népességmegtartó erejének növeléséhez - húzta alá.

Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke elfogadhatatlannak tartja a KAP finanszírozásának csökkentését, miközben láthatóan egyre több terhet ró a gazdálkodókra a különböző előírások betartása. Ezért elsősorban azt kéri Phil Hogantől, hogy védje meg a KAP-ot, és ne engedje, hogy annak súlyát, költségvetését tovább csökkentsék.

A júniusi rendelettervezet alapján úgy látjuk, hogy újabb adminisztratív terhek jelennek meg a gazdálkodóknál és a tagállami közigazgatásnál. Úgy véljük, a gazdálkodók szintjén kell mérsékelni az adminisztratív jellegű előírásokat, nem pedig a brüsszeli bürokráciánál - hangsúlyozta beszédében Győrffy Balázs. Szerinte ezek az I. pillért érintő bonyolítások veszélyeztetik a KAP jövőbeni sikerességét. A reformban megfogalmazott célokkal egyet tudunk érteni, de fontosnak tartjuk, hogy a KAP végrehajtása 2020 után is gördülékenyen történjen, a stratégiai terv elfogadása vagy a fenntarthatósági eszközök alkalmazása nem okozhat fennakadásokat a támogatások kifizetésében - tette hozzá a kamara elnöke.

Beszédében kitért arra is, hogy az Európai Unió keleti oldalán még szükség van a mezőgazdasági termelés hatékonyságának a javítására, ezért szorgalmazza a vidékfejlesztési források célzott felhasználását. A fejlesztések támogatása már csak azért is fontos, mert úgy látja, kereskedelempolitikai eszközökkel egyre kevésbé védhetők meg a gazdálkodók.

Azt pedig üdvözölte a kamara elnöke, hogy az agrárkutatási források a Horizon Europe keretében 10 milliárd euróra növekedtek, és elkülönítetten, valamint célzottan az agrár- és élelmiszergazdasági, illetve vidékfejlesztési célokra állnak rendelkezésre.

Az előadásokat követően Phil Hogan – kérdésekre válaszolva – többek között elmondta, hogy az új KAP erősítené a biogazdálkodás elterjesztését, ösztönözné a termelői együttműködéseket, segítené a fiatal gazdálkodókat is. Hozzátette, foglalkozik majd az Európai Bizottság a hamis méz ügyével és egyes növényvédő szerek alternatív helyettesítésével is.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!
EZT OLVASTAD MÁR?