Azzal, hogy Kína feloldotta a madárinfluenza miatt bevezetett korlátozást, megtettük az első lépést afelé, hogy valóban szállítsunk is baromfitermékeket Kínába – mondta a Világgazdaságnak Csorbai Attila, a Baromfi Termék Tanács (BTT) elnök-igazgatója.
A szállítási tilalom e héten bejelentett megszüntetése után a következő teendő a protokollok – vagyis a szállítható termékek pontos leírásának – kidolgozása lesz, amit a kínai piacra szállítani kívánó baromfi-feldolgozók auditálása követhet.
Kína egyébként még 2015-ben – vagyis a 2016–2017-es járvány előtt – egy elszigetelt füzesgyarmati madárinfluenzás esetre hivatkozva tiltotta meg a magyarországi baromfitermékek beszállítását. Addig csupán víziszárnyasra volt kidolgozott protokoll, üzemi auditja pedig egyetlen cégnek, a kerekegyházi székhelyű Aviland 2001 Kft.-nek volt. A BTT-nek arról egyelőre nincs információja, hogy itt például szükséges-e újra elvégezni az exporthoz szükséges vizsgálatokat, a kínai piacra szállítani szándékozó cégeknek azonban biztosan készülniük kell erre.
Az egyetlen auditált feldolgozóval a kínai piac a beviteli korlátozás előtt nem volt jelentős a magyar feldolgozók számára, viszont rendkívül nagy potenciállal rendelkezik. A BTT már korábban szorgalmazta, hogy a protokollt dolgozzák ki a csirke- és a pulykatermékekre is. Erre most minden esély megvan, ugyanis Nagy István agrárminiszter az importtermékek engedélyeztetéséért is felelős kínai vámhivatal miniszterhelyettesével, Vang Ling-csünnel folytatott tárgyalása után kijelentette, hogy a víziszárnyasok kivitelének újraindítása után a tárca kezdeményezi a többi szárnyasféle exportengedélyezését is.
A miniszter a sertéshúsexport újraindítását is felvetette, ugyanis Kína az afrikai sertéspestis (ASP) magyarországi megjelenése után az egész országra kiterjedő korlátozást rendelt el. Az agrárkormányzat azonban szeretné bebizonyítani a kínai fél számára, hogy Magyarországon házi sertésben nem fordul elő az ASP vírusa, csupán a vaddisznóknál, elszigetelt körülmények között. A miniszter szerint ezért a regionális korlátozás alkalmazása lenne indokolt, vagyis azokról a területekről, ahol nincs vaddisznóállomány, minden további nélkül lehetne húst exportálni.