Amennyiben a munkáltató továbbra is biztosít mobilitási célú lakhatási támogatást a munkavállalónak, az a felek közti jogviszony alapján, bérjövedelemként válik adókötelessé.
Kedvezően változtak a munkásszálláson történő elhelyezés juttatási feltételei. A múlt év végéig az volt az adómentesség feltétele, hogy a munkavállalónak ne legyen lakóhelye azon a településen, ahol a munkahelye van. Most a munkásszálláson történő elhelyezés abban az esetben nem minősül adómentes juttatásnak, ha a munkavállaló lakás haszonélvezeti joggal nem terhelt, 50 százalékot meghaladó mértékű tulajdonjogával, vagy haszonélvezeti jogával rendelkezik azon a településen, ahol a munkahelye van. A munkásszálláson történő elszállásolással esik egy tekintet alá, amikor a munkavállaló legfeljebb egy lakóhelyiséget használhat, ideértve a szállodának nem minősülő kereskedelmi szálláshelyen történő elhelyezést is. Az étkezési szolgáltatás biztosítása nem része az adómentes juttatásnak.
Január 1-jétől nem adható adómentesen munkáltatói lakáscélú támogatás. Ha a munkáltató úgy dönt, hogy a jövőben ilyen jogcímen kíván támogatást nyújtani munkavállalójának, a juttatás bérjövedelemként adózik. A 2019. január 1-jét megelőzően nyújtott lakáscélú munkáltatói támogatás elszámolásával, felhasználásának igazolásával összefüggésben az Szja törvény 2018. december 31-ig hatályos szabályait kell alkalmazni.
Hitel törlesztése esetén a 2018 végéig kifizetett támogatást 2018. december 31-ig fel kellett használni. Lakás tulajdonjogának a megszerzése esetén az év végéig folyósított összeget legkésőbb 2019. március 31-ig kell felhasználni, az elszámolásra vonatkozó igazolásokat pedig május 31-ig át kell adni a munkáltatónak. Lakás építése, építtetése, alapterületének növelése, akadálymentesítése és korszerűsítése esetén az utalt támogatást 2019. december 31-ig szükséges felhasználni, és az elszámolásnak 2020. május 31-ig meg kell történnie.
Célszerű még januárban nyilatkozni az adókedvezményekről
Ha a szülő lekési a januári bérszámfejtési (nyilatkozat-átadási) határidőt, a munkáltató már csak februárra tudja figyelembe venni a nyilatkozatot, így a családi kedvezmény hatása a januári nettó bérben nem jelentkezik. Az adókedvezmény összege természetesen nem vész el, de legkorábban jövőre, az szja-bevallásban kérhető vissza, amihez ki kell egészíteni a NAV által készített bevallást – olvasható a Pénzügyminisztérium közleményében.
Az szja-bevallásokban rendszerint 1,1 millió magánszemély veszi igénybe a családi kedvezményt. Tavaly 727 ezren érvényesítették még januárban a kedvezményt, azaz adták le időben az adóelőlegről szóló nyilatkozatukat munkáltatójuknak.
- A családi kedvezmény egy gyermek után 10 ezer forint,
- a kétgyerekes családoknak gyermekenként 20 ezer forint,
- a harmadik gyermektől gyermekenként 33 ezer forint adómegtakarítást jelent.
Az elsőházasokat a kormány a házasságkötést követő 24 hónapon keresztül havi 5000 forinttal támogatja. Adókedvezmény jár számos tartósan fennálló betegség esetén is, például a laktóz- vagy gluténérzékenyeknek, a személyi adókedvezmény mértéke az idén már havi 7450 forint.
A családi kedvezmény és az első házasok kedvezménye egymástól függetlenül érvényesíthető, így éves szinten a családi kedvezmény mellett az első házasok kedvezménye további 60 ezer forinttal csökkentheti a friss házas szülők adófizetési kötelezettségét.
A NAV honlapjáról elérhető alkalmazással http://www.nav.gov.hu/anya néhány kattintással, gyorsan és egyszerűen elkészíthető az adóelőleg nyilatkozat.