2024. november 22. péntek Cecília

Románia újabb két nyugati megyéjében jelent meg az ASP

Agro Napló
Két újabb, Magyarországgal szomszédos román megyében észleltek afrikai sertéspestis miatti házisertés elhullást. Romániában az ASP megjelenése óta 364 539 sertést kellett elpusztítani, és 8535 állattartónak fizettek ki összesen 16,7 milliárd forintnyi kártérítést.

Újabb két, Magyarországgal szomszédos romániai megyében, Arad és Temes megyében mutatták ki az afrikai sertéspestis (ASP) vírusát - derült ki a romániai állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági szakhatóság (ANSVSA) hétfői közleményéből. Az állategészségügyi szakembereket múlt pénteken értesítették a Temes megyei Belence (Belint) helyi hatóságai arról, hogy a faluban 23 házisertés pusztult el.

A laborvizsgálatok hétfőn közzétett eredménye igazolta a Temes megyei faluban elhullott állatok ASP vírusos fertőzöttségét. Ugyanakkor egy másik, Arad városából származó mintánál is megtalálták a fertőző betegség vírusát.

Az előzetes vizsgálatok kimutatták, hogy mindkét esetben az állatokat a törvényes előírások által megkövetelt azonosítók és állategészségügyi engedélyek nélkül vásárolták egy Bihar megyei férfitől. Az ANSVSA bűnvádi feljelentést tett a rendőrségnél és közleményében felhívta a figyelmet arra, hogy az élő sertések hatósági engedély nélküli adásvétele az állatállomány egészségét veszélyezteti és bűncselekménynek számít.

Az ANSVSA legutóbbi, január 18-án közzétett összesítése szerint Romániában az ASP megjelenése óta 364 539 sertést kellett elpusztítani. A legutóbbi kimutatásban az ország 16 megyéjében azonosított 1127 fertőzésgóc szerepelt. A hatóság eddig 8535 állattartó számára fizetett ki összesen 251 millió lej (16,7 milliárd forint) kártérítést.

A fertőző gócok csaknem felét a Duna-deltát magába foglaló Tulcea megyében tartják számon, ahol a vaddisznók és a szabadon kóborló háztáji sertések akadálytalan érintkezése miatt terjedt el a kór. Az ASP először az ország észak-keleti térségében jelent meg tavaly nyáron, a magyar-ukrán román hármashatár közelében. Ebben a térségben lassult a fertőzés terjedése, és több fertőző gócot sikerült már felszámolni, így ezek száma Szatmár és Bihar megyében 52-re csökkent - írta az MTI.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?