Az utóbbi 20 évben jó néhány zöldségféle kiszállítása szűnt meg, és továbbiak exportja "haldoklik". Ezt akár a piaci igények, a klíma változásával, gazdasági okokkal is magyarázhatjuk, a legnagyobb gond azonban az, hogy ezeket a termékeket nem tudtuk másokkal helyettesíteni, mutatott rá Majtényi Bernát, a Garten Kft. ügyvezető igazgatója az V. Zsendülés kertészeti konferencián - olvasható a Napi.hu-n.
A portál felsorolja, hogy milyen termények exportja szűnt meg: a vörös-, fokhagyma, negyedelt pritaminpaprika, málna, egres, fekete-, piros- és fehér ribiszke, szamóca van egyelőre a veszteséglistán, de hamarosan újabbak kerülhetnek fel rá. Veszélyeztetett a magyar paprika és a görögdinnye is.
Előbbinél a problémát az okozza, hogy az utóbbi 2 évtizedben évről évre csökken a szabadföldi paprikatermesztés itthon. Ennek csak egy-egy melléktényezője a klímaváltozás és a munkaerőhiány, sokkal nagyobb baj, hogy a fehér paprika kárára emelkedett a kápia típus részesedése. Viszont megváltoztak a fogyasztói igények és a boltokban már három-négyszer annyiféle kapható a zöldségből, csak a magyar gazdák nem tudtak, nem alkalmazkodtak ehhez és hiány van az egyéb fajtákból, így nem elégítik ki a keresletet.
A görögdinnye esetében ennél is rosszabb a helyzet: a 2000-es évek elején a világ öt legtöbb dinnyét exportáló országa közt volt Magyarország, azóta viszont folyamatos a visszaesés, csakhogy a spanyol és az olasz termelés robbanásszerűen tudott nőni. A gondot a szakértők szerint az okozza, hogy nem újítottak a gazdák a termelésben. A riválisok növekedéséhez az is kellett, hogy a piaci igényeket felmérjék és kiszolgálják, annak megfelelő fajták, típusok termesztésével, valamint márkaépítéssel.
Az olaszok vagy a spanyolok versenyelőnye csak részben adódik az éghajlatból, termésmennyiségből, ezekben az országokban jóval nagyobb a termelők kereskedőkkel, termelői szervezetekkel szembeni bizalma - erősítette meg Kálmán András, a DélKerTÉSZ külkereskedelmi vezetője a portál szerint.
Itthon emellett gond az is, hogy a kisebb gazdaságok nehezebben alkalmazkodnak a piaci igényekhez. Valamint hiányoznak a termesztőket összefogó, technológiában is segítő, piaci információkkal ellátó nagykereskedők. Valamint Majtényi Bernát szerint olyan támogatási formák bevezetésére is szükség lenne, amelyek a kötelező szabványokhoz kapcsolódó szolgáltatások (vízvizsgálata, növényvédőszer-maradék ellenőrzése, tanúsítások) elvégeztetését könnyítenék. Miközben az exportszűkülést azzal is magyarázta Racskó Anna, az Apimex Budapest Kft. ügyvezetője, hogy a külföldi szállításnál a mennyiségnél és a minőségnél ma már fontosabba a szigorú szermaradék-köveletmények. Hovatovább: a szomszédos országok önellátásra rendelkeztek be, vagyis sorra szűnnek meg a magyar termények piacai, így marad a belföldi kereslet kielégítése.