Hamarosan drágulhat a hazai sertéshús

Agro Napló
A fogyasztói árak fokozatos, de később akár robbanásszerű emelkedését is okozhatja az afrikai sertéspestis – írta a Magyar Nemzet. Magyarország profitálhat az afrikai sertéspestis (ASP) kordában tartásából, ugyanakkor a sertéstartók óvatosak; mivel számos kihívást támaszt a járvány, a világpiaci folyamatok befolyásolják leginkább a hazai ágazat helyzetét.

Habár Magyarországon eddig csak vaddisznókban mutatták ki a vírust, világszerte több száz millió sertést kellett már leölni megelőző céllal. A világfolyamatok befolyásolják leginkább a hazai piacot: a jövőben az exportlehetőségek szélesedése és a fertőzés további kordában tartása óvatos optimizmusra ad okot, ugyanakkor a védekezés jelentős költségeket emészt fel.

Mindeddig sikerült megakadályozni a fertőzés átterjedését a házisertésekre – idézte fel a Magyar Nemzet megkeresésére Kiss György, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének társelnöke, a Magyar Fajtiszta Sertést Tenyésztők Egyesületének elnöke. Azonban kedvezőtlennek nevezte, hogy több elhullott vaddisznóban már kimutatták a vírust.

Akár nyerhet is a hazai ágazat azzal, hogy a dán, a német és a spanyol termékek behozatala mérséklődik.

Egyfelől jelentős terhet ró az állattartókra a költséges védekezés, másfelől több környező országban, például Szlovákiában eddig nem mutatták ki a fertőzést a vadállományban.

Kiss György arra figyelmeztetett: a hazai ágazatra a világpiaci folyamatok hatnak, ezeket pedig a járvány jelentős mértékben befolyásolja. Világszerte eddig több száz millió sertést kellett levágni, túlnyomó többségüket úgy, hogy ugyan nem voltak fertőzöttek a vírussal, de a megelőzés miatt elkerülhetetlen volt a lépés.

A világ­piac legnagyobb szereplője Kína, ahol a becslések szerint a teljes sertésállomány akár 15-20 százalékkal is csökkenhet. Ez hazánkra nézve azt eredményezi, hogy a dán, a német, a spanyol termékek behozatala csökken, mivel ezekből az országokból nőhet a kínai piacra az export.

A szakember szerint a hazai sertéstartóknak kedvező lehet, ha megnyílnak a kivitel előtt a távol-keleti, a kínai, a japán és a dél-koreai piacok. Némiképp óvatosságra intő tényező, hogy a betegség elleni védekezés rendkívül költséges, az állattartóknak szigorú előírásokat kell betartaniuk. Kiss György az egyéb, piacra ható tényezők között említette emellett, hogy az anyakocák száma nagy, felesleg alakult ki a piacon, az átvételi ár így most kedvezőtlen. Ez a sertésállomány stagnálását, csökkenését eredményezheti.

– A fogyasztói árakban – szintén a világpiaci folyamatok miatt – a következő időszakban enyhe, majd a későbbiekben akár robbanásszerű áremelkedés is végbemehet – hangsúlyozta az érdekképviselet elnöke.

Jelenleg még kitartanak a húsvéti raktárkészletek, a szereplők próbálják tartani a jelenlegi árakat. Ugyanakkor a járvány okozta piaci folyamatok jelentős árfelhajtó hatással bírnak. Kiss György hozzátette: a magyar állattartók ezekből a folyamatokból akkor profitálhatnak, ha bővülnek az exportpiacok, és ha továbbra is sikerül féken tartani a járványt.

Az afrikai sertéspestis emberre nem jelent veszélyt, ám a sertésállományban rendkívül gyorsan terjed. A fertőtlenítés mellett a betegségben érintett állomány leölése elengedhetetlen a megelőzésben. Itthon a legnagyobb veszélyt és fertőzésforrást a turistaforgalom, az eldobált élelmiszerek jelentik.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Csak átmeneti volt a húsárcsökkenés

Csak átmeneti volt a húsárcsökkenés

Május közepén már megállt a húsár csökkenése. Az élő sertés ára a járvány alatt elérte mélypontját, az átlagosan 400 forintos kilónként árat, de már i...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?