Az Agrárminisztérium (AM) adatgyűjtése alapján készült beszámoló szerint a mezőgazdasági hitelállomány 2018 utolsó negyedévének végén mintegy 623 milliárd forint volt, az élelmiszeriparé pedig mintegy 502 milliárd forintot tett ki.
A mezőgazdaság hitelállományából az egyéni gazdaságok és a gazdálkodó szervezetek továbbra is majdnem azonos mértékben részesültek. Ezzel szemben az élelmiszeripari hitelek 98,5 százaléka továbbra is a gazdálkodó szervezetekhez került. Az élelmiszeripari egyéni vállalkozások 7,4 milliárd forintot közelítő hitelállománya majdnem kétszeresére nőtt az előző negyedévihez viszonyítva, így részesedése csekély mértékben emelkedett.
A mezőgazdaságban továbbra is a forinthitelek a meghatározóak, részesedésük a mezőgazdaság hitelállományán belül változatlanul 90 százalék felett van. Az élelmiszeripar hitelállományán belül a forinthitelek részesedése 59,3 százalék volt 2018 utolsó negyedévében.
A mezőgazdasági hitelállományból a szántóföldi növénytermesztők részesedése (54,12 százalék, 337 milliárd forint), lényegében nem változott az előző negyedévhez képest. Az állattenyésztők hitelállománya 172,7 milliárd forintot tett ki, amelynek mintegy 37 százaléka került a szarvasmarha tenyésztőkhöz. A kertészeti ágazat 33,9 milliárd forint, míg az egyéb területen gazdálkodók 79 milliárd forint hitelhez jutottak. A mezőgazdasági hitelállomány 33,48 százaléka kft.-khez került, de nagyrész jutott az őstermelőkhöz (22,04 százalék) és az egyéni vállalkozókhoz (27,63 százalék) is.
Az élelmiszeripar hitelállományán belül a legtöbb hitel, 182,8 milliárd forint az egyéb élelmiszeripar kategóriájába sorolt szakágazatokhoz, 69,8 milliárd forint az egyéb gyümölcs-, zöldség-feldolgozással, tartósítással foglalkozó szakágazathoz, 61,3 milliárd forint pedig a húsfeldolgozással, tartósítással foglalkozó szakágazathoz került.
A beszámolóból az is kiderült, hogy a mezőgazdaságban az újonnan folyósított hitelek összege 74,1 milliárd forint volt 2018. negyedik negyedévében. Ezen hitelek összege az élelmiszeriparban kiemelkedően nőtt, 130,8 milliárd forintot tett ki a vizsgált időszakban.