A tájékoztatás szerint Magyarország az elmúlt évszázadban megduplázta erdőterületét, csak a rendszerváltozás után a magán erdőgazdálkodási ágazat mintegy 200 ezer hektár új erdő telepítését végezte el. Továbbra is cél azonban, hogy a mezőgazdálkodók számára vonzó földhasználati alternatívát jelentsen az erdőtelepítés és a fásítás.
A NAK ezért a tagjai körében kérdőíves felmérést végez, amellyel a NAIK ERTI-nek az Agrárminisztérium által támogatott kutatásához nyújt adatokat. Az online kérdőív ez év június 20-ig tölthető ki.
A kutatás célja, hogy a kormány, illetve az agrártárca a gazdálkodók erdőtelepítésekhez, fásításokhoz kapcsolódó tapasztalatait és döntési szempontjait jobban megismerje. A kormány ugyanis célul tűzte ki az ország fával borított területeinek növelését, amelyet elsősorban a gazdákkal együttműködve kíván megvalósítani.
Az erdőtelepítés és a fásítás egyrészt önállóan is egy alternatív, illetve kiegészítő területhasznosítási lehetőséget jelent a gazdálkodók számára. Másrészt pedig kézenfekvő megoldás a többfunkciós használatra szánt mezőgazdasági birtokok tagolására (például a táblák lehatárolása, tagolása fasorokkal), valamint a termőterületek szél- és vízerózió elleni védelmére. Az erdők és fásítások ezen kívül mérséklik a klímaváltozás káros hatásait, hosszútávon kiszámítható hasznot hoznak a gazdálkodóknak, megújuló nyersanyaggal látják el a gazdaságot és javítják az ország környezeti állapotát is.
Az erdőtelepítések és fásítások gazdasági és környezeti előnyeinek széles körű megismertetésében a NAK aktív szerepet vállal. Az agrárkamara ennek keretében szervezte meg ez év elején az agrárerdészeti fásításokról szóló tájékoztató rendezvénysorozatát. Továbbá a NAK ezért jelentette meg e témájú tájékoztató kiadványát, amely letölthető a kamara honlapjáról, nyomtatott változatban pedig elérhető a NAK megyei igazgatóságain. Az év hátralévő részében pedig hasonló kiadványokat tervez a köztestület az erdőtelepítésekről és a fás szárú ültetvény telepítésekről, valamint azok végrehajtása során felhasználható fafajokról, illetve fajtákról.
Az agrárkamara álláspontja szerint a támogatási rendszereknek és a jogszabályi környezetnek támogatniuk kell az erdőtelepítések és fásítások végrehajtását, különösen a mezőgazdasági műveléssel gazdaságosan nem hasznosítható területek esetében. Ezért a NAK arra kéri az érintett gazdálkodókat, hogy a szóban forgó cél elérése érdekében minél többen töltsék ki és küldjék vissza a kérdőívet – áll a tájékoztatásban.