A vírus terjedése a gazdaság minden szektorát befolyásolja, a hatások viszont nagymértékben eltérnek – összegzi véleményét egy mondatban a köztestület. Hozzátéve: A NAK a dokumentum kidolgozása során a koronavírus agráriumot közvetlenül érintő várható hatásaira fordított különös figyelmet, azonban nem szorítkozott kizárólag csak e szektor helyzetének felülvizsgálatára, hanem a közvetett hatások miatt a nemzetgazdaság egyéb ágazatainak szempontjait is figyelembe véve járta körül a témát.
Így a NAK azzal a feltételezéssel teszi meg a javaslatait, hogy a koronavírus legfeljebb körülbelül 2-3 hónapos időtávon követel meg érdemi kormányzati lépéseket – azaz addigra a terjedés megáll –, így ezt követően kezdhet el a gazdaság is újra a megszokott rend alapján működni. A köztestület álláspontja az, hogy ez az időszak is jelentős negatív hatással lehet a nemzetgazdaságra, azonban várhatóan visszafordíthatatlan globális hátrányokat nem fog okozni, amennyiben a problémák kezelése időben és a megfelelő eszközökkel történik meg; egyes területeket azonban súlyosabban is érinthet a jelenlegi helyzet. A NAK célja a most közzétett anyag elkészítésével az volt, hogy megvizsgálja, mely szinteken és milyen eszközökkel lehetséges a beavatkozás a koronavírus terjedése által negatívan érintett szektorok támogatása érdekében. A NAK értelmezése szerint az elemzésben feltüntetett szektorokat, illetve az e területeket sújtó nehézségeket három kategóriába lehet sorolni a problémák súlyossága alapján.
Ezek a következők: a generális hatású, azonnal megoldandó problémák. Így az agrárgazdasági szempontjából a legfontosabb azonnali intézkedés a szállítmányozás folytonosságának fenntartása. Részletesebben, ha a szállítmányozás korlátozás alá esik, bonyolódik és hosszabb időt vesz igénybe
- az alapanyagok beszerzése
- az exportra szánt termékek elszállítása
- az importra vásároltak behozatala,
- valamint a termelőeszközök javítását, működtetését végző személyek magyarországi belépésének engedélyezése (amennyiben megfelelnek az egészségügyi előírásoknak),
akkor a gondok sokasodnak.
Ez végső soron befolyásolhatja az érintettek likviditását és üzemi működését is, súlyos károkat okozva a nemzetgazdaságban. A fentiek figyelembevételével a NAK álláspontja szerint biztosítani kell a járványügyi korlátozások mellett is a biztonságos áruszállítás fenntartását. Ezzel együtt el kell oszlatni azon tévhiteket, amelyek pánikszerű vásárlást eredményeznek.
Ahol a legnagyobb a baj
A legveszélyeztetettebb csoportot azon szektorok alkotják, amelyek működésében és megélhetésében a koronavírus jelentős károkat okoz. Ide jellemzően azok az ágazatok tartoznak, amelyeknél a csúcsidőszak éppen a vizsgált időintervallumra, azaz a vírus várható lefolyásának időszakára esik. Ezekben az esetekben a koronavírus terjedése már mindenképpen negatívan érinti az idei üzleti év eredményét.
A legjellemzőbb termékkörök például – a bárányhús piaca: az ágazat éppen a jelenlegi időszakban bonyolítaná le a legtöbb eladását, az export a húsvéti időszakban csúcsosodik ki elsősorban Olaszország irányba. A kertészeti termékek, különös tekintettel a szezonális virágokat termesztő kertészet: várhatóan a vírus jelenléte a tavaszi kerti munkák megkezdését is hátráltatni fogja, aminek az eredményeként az ágazat jelentős keresletcsökkenéssel számolhat erre az évre vonatkozóan. De idesorolható még például a növényházi zöldséghajtatás és gombatermesztés is: ezeknél a termékeknél a tavaszi időszak bevételei alapozzák meg a gazdaságos működés. A nyerstej esetében: az olasz tejfeldolgozók leállásával az egész EU-ból odaszállított évi közel 4 milliárd liternyi nyerstej nagy része a spotpiacon jelenne meg, ami drasztikus piaci összeomlást idézhet elő.
A fenti lista a járvány időtartamának függvényében folyamatosan bővülhet. Azonban e területeknél szinte biztosan szükség lesz a jövedelem-kiesés miatt támogatásokra, mind visszatérítendő, mind vissza nem térítendő formában, valamint direkt állami intervencióra is.
Ahol csak átmeneti zavar várható
Vannak olyan ágazatok, amik esetében a koronavírus turbulenciát – azaz átmeneti zavart - okoz az értékesítésben, azonban idővel a szektor mozgása és folyamatai kiegyenlítik a negatívhatásokat E besorolásba eső területeken a koronavírus megjelenése okozhat időszakos likviditási problémákat, de várhatóan a vírus terjedésének megszűnését követően a szokásos üzletmenet viszonylag könnyen helyre áll.
A fent külön nem nevesített területeket ebbe a kategóriába soroljuk. Az így érintett szektorok esetében a legfontosabb intézkedések a NAK javaslata szerint az alábbiak:
- kamatmentes hitelprogram indítása;
- adó- és járulékfizetési moratórium;
- a folyamatban lévő támogatások előrehozott kifizetése;
- pályázati vállalások teljesítési határidejének kitolása;
- a folyamatos ellátás biztosítása a védőeszközökből, akár központi készletből is;
- engedélyek, igazolványok érvényességi idejének meghosszabbítása, e tekintetben a hatósági korlátozások enyhítése;
- a kapacitástöbbletek gyors, koordinált felmérése és hasznosításuk megkezdése ágazati szinten;
- továbbá a piaci igényektől átmenetileg eltérő termékstruktúra kialakításához támogatás biztosítása.
A továbbiakban az elkészített elemzés felsorolja a vizsgált szektorokat, és a vonatkozásukban már jelenleg is tapasztalható, vagy várhatóan bekövetkező negatív hatásokat.
A cselekvési javaslatokat azon célok figyelembe vételével készítette el a NAK, hogy azok hatékonyan szolgálják a koronavírus terjedésének mielőbbi megállítását és azt, hogy az érintett ágazatok a lehető legkevesebb negatív hatással legyenek képesek átvészelni a koronavírus által okozott gazdasági visszaesést – tartalmazza a vezetői összefoglaló.
Az Agro Napló az elemzés által górcső alá vett agrárágazatokról szóló elemzéseket is közli.