Ezek értelmében újabb ágazatokra terjednek ki az adózási könnyítések, változtak a Vidékfejlesztési Programmal (VP) kapcsolatos, a foglalkoztatásra vonatkozó, valamint a testületi ülésekre alkalmazandó egyes szabályok, továbbá kedvezőbbé váltak az Agrár Széchenyi Kártya esetében alkalmazott feltételek is.
Még húsvét előtt jelent meg több jogszabály is, aminek értelmében a bejelentett gazdaságvédelmi intézkedések alapján az intézkedések kedvezően érintik a mezőgazdaságban, élelmiszeriparban tevékenykedő vállalkozásokat. Így további veszélyeztetett ágazatok lesznek jogosultak adó- és járulékkedvezményekre a koronavírus negatív hatásainak mérséklése érdekében:
dísznövénykertészek, vágottvirág-termesztők és kereskedők, vadgazdálkodók, pálinka-, kisüzemi sörfőzők, szőlőbortermelők, szőlőtermesztők.
Változnak továbbá a Vidékfejlesztési Programmal kapcsolatos szabályok is, a gazdálkodók érdekében több határidő is kedvezően módosul, valamint lehetővé válik az ügyfélkapcsolat nélküli ügyintézés. Az Agrár Széchenyi Kártya folyószámlahitel szabályai szintén változtak, legfeljebb kétszázmillió forintra emelve a szerződéses összeget, amihez csekély összegű támogatás vehető igénybe a kamatra, kezelési költségre, valamint a kezességi díjra és költségekre.
Megjelent továbbá a csökkentett munkaidős foglalkoztatásnak a gazdaságvédelmi akcióterv keretében történő támogatásáról szóló jogszabály is. Azon csökkentett munkaidős foglalkoztatás esetén, ahol a módosítás előtti munkaszerződés szerinti munkaidő felét elérő, de a hetven százalékát meg nem haladó részmunkaidő kerül alkalmazásra, a kieső munkaidőre járó rész hetven százalékának megfelelő támogatásra lehet jogosult a munkavállaló. Az intézkedés célja: a foglalkoztatás további fenntartása a veszélyhelyzet ideje alatt is.
Változtak a különböző testületi ülésekre vonatkozó szabályok is. Ezek lényege, hogy a különböző működési formák esetében az egyes döntések meghozatalának határidejét vagy meghosszabbítja a jogszabály, vagy lehetővé teszi, hogy alacsonyabb szintű fórum hozza meg a döntést, azzal, hogy utólag azt jóvá kell hagynia a legfőbb szervnek. Emellett belső szabály hiányában is lehetővé teszi az írásbeli vagy elektronikus úton történő döntéshozatalt.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara üdvözli, hogy a köztestület és az Agrárminisztérium (AM) összehangolt javaslatai mentén megszületett egyes jogszabályok, érdemi segítséget jelenthetnek a válság által leginkább érintett ágazatokban. Az egyes intézkedések részletei a köztestület honlapján (www.nak.hu) tették közzé.
Az agrárkamarai tagságtól számos észrevétel, javaslat érkezett már eddig is, és azokra a továbbiakban is számít a NAK. Ezért mind az erre a célra létrehozott telefonszámon (+36 1 803 62 33), mind pedig a megyei agrárkoordinációs munkacsoportokon keresztül megtehetők a javaslatok, észrevételek – tartalmazza az összefoglaló.