Az idén már tizenharmadik alkalommal került fókuszba az őszi búza a GOSZ, a VSZT és a NAK posztregisztrációs kísérletében. Mint azt Takács Géza, a VSZT elnöke kifejtette kísérletsorozatról: „az intenzív növénynemesítési munka nyomán folyamatosan jelennek meg újabb és újabb őszi búza fajták, amelyek bővítik az elérhető széles kínálatot. A fajtakísérletek célkitűzése, hogy a gazdák számára jól hasznosítható adatokat nyújtsanak, amelyek segítséget jelentenek nekik a fajtaválasztásban. Az ország különböző adottságú tájegységeiről kapott mennyiségi és beltartalmi értékek objektív képet adnak egy-egy fajta teljesítményéről”.
Petőházi Tamás, a GOSZ elnöke elmondta: a gazdálkodók várják az adatokat, és örülnek annak, hogy az évek óta rendszeresen megjelenő kísérleti eredmények információi segítik a gabonatermesztők munkáját.
Győrffy Balázs, a NAK elnöke kiemelte: a köztestület 2018-ban csatlakozott a GOSZ és a VSZT által évek óta sikeresen koordinált posztregisztrációs kísérletekhez. Ezek eredményeire alapozva - jogszabályi felhatalmazás alapján - ajánlati fajtalistát állít össze a NAK, amelynek használata számottevően javítja a gazdálkodók versenyképességét. Kukoricára idén már harmadik, őszi búzára második alkalommal készül ilyen lista, ebben az évben pedig az őszi káposztarepcével bővült a kísérletbe bevont növények köre.
Az idén Szombathely, Eszterágpuszta, Iregszemcse, Tordas, Jászboldogháza, Szarvas, Székkutas, Abaújszántó, Mosonmagyaróvár és Mezőfalva térségében beállított kísérleti helyszíneken két éréscsoportban összesen 48 őszi búza fajtát vizsgáltak a szakemberek mennyiségi és minőségi szempontok alapján a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hovatal (Nébih) Mezőgazdasági Genetikai Erőforrások Igazgatóság Szántóföldi Fajtakísérleti Osztály közreműködésével. A kísérletek felügyeletét és a lebonyolítással kapcsolatos feladatokat a Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT) látta el.
A rendkívül aszályos téli és tavaszi időjárás ellenére a kísérleti szemtermés átlagok nem maradtak el az előző évi átlagoktól, hála a májusi bőséges csapadéknak, inkább felülmúlják azokat.
A kísérlet eredményeit összefoglaló teljes kiadványt az érdeklődők ide kattintva tölthetik le.