Gyopáros Alpár elmondta: második alkalommal írták ki ezt a pályázatot, ami a magyar sajátosságnak számító rendszer működését segíti elő.
Emlékeztetett – közölte honlapján a Miniszterelnökség -, hogy a kistelepülések működésének megkerülhetetlen szereplőivé váltak mára a falu- és tanyagondnokok, akiknek az a feladata, hogy igyekezzenek segíteni a helyben tapasztalható intézményhiányon. Így például jellemzően a környező települések óvodáiba, iskoláiba szállítják a gyerekeket, vagy csak távolabb elérhető egészségügyi ellátásra a rászorulókat.
Gyopáros Alpár kiemelte: a program múlt évi indulása óta a kormányzat gyakorlatilag megduplázta a falu- és tanyagondnoki szolgálatok működési támogatását. A kiindulópont az a 2,5 millió forintos éves támogatási összeg volt, ami a 2021-es költségvetési évre megemelkedik 4,5 millió forintra - mondta.
Szintén fontos döntésként említette a kormánybiztos, hogy míg eredetileg 600 fős volt az a lélekszám-határ, ameddig a települések indulhattak a pályázatokon, ez a limit az idei évvel 800-ra, 2022-vel pedig ezerre emelkedik.
A kormánybiztos arról is beszélt: "nagyon jó eséllyel" tovább emelkedik majd a jövőben lakosságszám már említett határa, „hiszen minden olyan települést szeretnének kiszolgálni, amiben nem érhetőek el szükséges szolgáltatások.
Hozzátette: száznál több falu jelezte, hogy élni kíván a lehetőséggel, és a határon túli magyar közösségeknek juttatná régebbi, de még működésképes buszát.
Gyopáros Alpár arról is beszélt: a Magyar falu program keretében idén 22 pályázatot írtak ki, a falu- és tanyagondnoki buszbeszerzésé a kilencedik, amelyik lezárult; ezekkel összesen 34 milliárd forintnyi forrás sorsáról döntöttek már, a hátralévő "körökben" pedig további mintegy 40 milliárd forintot osztanak ki a nyerteseknek.