A tájékoztatás szerint az ELKH SZTAKI is részt vesz a HydroCobotics nevű projektben, aminek célja egy hidropónián alapuló, környezetbarát, automatizált növénytermesztési eljárás kidolgozása. A hidropónia olyan fenntartható és profitábilis növénytermesztési eljárás, amihez talajt nem, csak vizet és ásványi anyagokat használnak. Ennek egyik előnye, hogy helyet lehet vele megtakarítani, másrészt pedig a klasszikus eljárásokhoz képest sokkal több és többféle növény termeszthető így egy viszonylag kicsi területen.
A hidropóniás rendszerek terjedését jelentősen lassítja – állítják a kutatók –, hogy a növények sokfélesége miatt a minőség-ellenőrzés nehezen automatizálható, a csomagolás pedig emberi munkaerőt igényel, elsősorban az egymástól gyakran eltérő kiskereskedelmi standardok miatt. Ahhoz, hogy minél hatékonyabban lehessen automatizálni egy ilyen hidropóniás rendszert, ember és robot együttműködésre van szükség.
Ezért a projekt célja egy új alkalmazás, illetve egy előre meghatározott forgatókönyv alapján validált – azaz hitelesített - biztonsági protokollt létrehozása, egy függőlegesen kialakított hidropónikus rendszerekhez. Mindezt egy mobil robotplatformra szerelt kollaboratív (együttműködő) robotkar, kereskedelemben kapható szenzorok és további újonnan kifejlesztett védőeszközök integrálásával kívánják kifejleszteni a kutatók.
A HydroCobotics eredményei tehát javíthatják a hidropóniás rendszerek automatizálásának lehetőségeit. Így segítve ennek a környezetbarát és kiemelten hatékony növénytermesztési eljárásnak a további népszerűsítését. A H2020 kaszkádpályázaton 150 ezer eurós – azaz mintegy 52-54 millió forintos - támogatást elnyerő, kilenc hónapig tartó projekt ez év januárban indult el.
A projektet a SZTAKI-n belül a Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratórium tudományos munkatársa, Paniti Imre vezeti. A konzorciumot a robotkarokkal is foglalkozó Hepenix Kft. koordinálja, de tagja a hidropóniában jártas Green Drops Farm Kft. is – olvasható az összegzésben.