Nagy István felidézte – tette közzé a tárca honlapja –, hogy a nemzetközi szövetség június közepén közölte: 2024-ben Szilvásárvárad rendezi a vb-t, ami már csak azért is kiemelt jelentőségű, mert az előző, 1984-es ottani vb is reflektorfénybe állította Magyarországot.
"A kormány által támogatott kiemelt beruházások, az infrastrukturális fejlesztések Szilvásváradon hatalmas lendületet adtak a hazai lovassportnak. A díjlovaglásnak, díjugratásnak és fogathajtásnak egyaránt" – mutatott rá a tárcavezető, hozzátéve: a rendezéshez minden támogatást megadnak. Kiemelte: bíznak a sikeres lebonyolítás mellett az eredményes magyar szereplésben, amiből reményei szerint a szilvásváradi ménesgazdaság versenyzői és lovai is kiveszik majd a részüket.
Az agrárminiszter elmondta azt is: a helyszín rendszeres találkozóhelye a lovasoknak - legyenek azok olimpiai szintű sportolók, profi kaszkadőrök vagy történelmi hagyományőrzők -, valamint a lovakért rajongóknak. Ilyen találkozó lesz augusztus 20-án este a lipicai nemzetközi történelmi lovasgála. "Az előadás díszbemutató is egyben. A gála egyes jelenetei a jövőben Európa számos helyszínén kívánják bemutatni hazánk népzenei kultúráját, lovas és katonai hagyományait a nemzetközi lovas rendezvények keretében" - hangsúlyozta. Kiemelte: a lipicai tenyésztésben Szilvásváraddal együttműködnek az egykori Osztrák-Magyar Monarchia utódménesei, ennek jegyében Szlovénia és Szlovákia nemzeti ménesei is bemutatkoznak a gálán.
Cseri Dávid, az Állami Ménesgazdaság Szilvásvárad igazgatója kifejtette: hosszú út vezet a 2024 vb megrendezéséig, annak első állomásaként azonban idén már masters sorozatot szerveztek és bonyolítottak le nagy sikerrel fogathajtásban, valamint díjugratásban és díjlovaglásban. Hozzátette: a versenyzők tapasztalatai, valamint a nemzetközi szövetség technikai küldöttének értékelése szerint a helyszín tökéletesen vizsgázott nemcsak foghajtásban, hanem a másik két szakágban is.
"Így megnyílt az út, hogy az olimpiai szakágakban is hasonló szintű nemzetközi versenyt tudjunk rendezni a jövőben" – hívta fel a figyelmet az igazgató. Az augusztus 20-i gáláról elmondta, hogy a produkció egy lovas színházi előadás, amely a lovas kultúrtörténet múltját, jelenét, jövőjét meséli el, a történelemhez hasonlóan teli fordulatokkal, örömmel és szomorúsággal. "Ebben világszintű lovas sportolók és amerikai filmekben dolgozó kaszkadőrök mellett olyan művészek, táncosok, énekesek és zenészek vesznek részt, akiknek munkássága még soha nem fonódott össze a lovakkal" - hangsúlyozta.