Nagy István emlékeztetett arra, hogy a magyarországi lipicai, az egyik legrégibb kultúrlófajta, amelynek tenyésztése az 1800-as évek elejétől számítható. A Szilvásváradi Állami Gazdaság 1953-ban jött létre – az elmúlt csaknem hetven évben sok minden változott -, de a célok és a küldetés nem módosult. A gazdaság működésével ugyanis garantálja a tradicionális lipicai fajta jellegének megőrzését. A szilvásváradi ménes tenyésztési szempontból genetikai bázisként is jelentős szerepet játszik a tenyésztők szakmai munkájában – tette hozzá.
A miniszter szerint büszkén mondható, hogy a fogatsportban szereplő és kiemelkedő eredményeket elért lipicaiak zöme jelentős szilvásváradi vérhányaddal rendelkeznek. A most megnyílt kiállítás is bizonyítja a Szilvásváradi Állami Ménesgazdaság munkatársainak hűségét, elhivatottságát és kiemelkedő szakmai tudását.
Ennek is köszönhető, hogy a szilvásváradi ma már a világ második legnagyobb lipicai ménese, amelyben a fajta számtalan világhírű egyedét tenyésztették ki a gazdaság megalapítása óta – hangsúlyozta Nagy István.
A kiállítás egyik legérdekesebb részét képezi egy háromezer esztendős bronzkori lószobrocska, ami alapján valóban igaz lehet a mondás, miszerint a jó isten is lovakat teremtett Szilvásváradra – emelte ki a tárcavezető.
Fotó: Fekete István