Fekete Tibor, a cég agronómiai igazgatója elmondta, hogy a tavalyi év csalódás volt a termeltetőnek. Az aszály, a kiszámíthatatlan és kezelhetetlenül magas energiaköltségek nagyon megnehezítették a termelők helyzetét. A felvásárlási volumen harminc százalékkal visszaesett, azaz a leszerződött mennyiséghez képest nyolcszáz tonnával kevesebb, összesen 1772 tonna dohányt tudott felvásárolni 2022-ben a társaság.
Kifejtette, tavaly júliusban gyakorlatilag vészhelyzet alakult ki az ágazatban a nyers dohánylevelek szárításhoz szükséges gáz árának drasztikus emelkedése miatt, emiatt vállalhatatlanok lettek a korábban megkötött termelési szerződések. Az ULT ezért energiaár-kompenzációs rendszert dolgozott ki; ennek lényege, hogy köbméterenkénti 350 forintos gázárszint felett az egy kilogramm szárazdohány előállításához szükséges 0,8 köbméternyi gáz árának nyolcvanöt százalékát megfinanszírozta a termeltető – értesült a közleményből az Agro Napló.
„Ez a támogatás 450 millió forint többletköltséget jelentett az ULT-nek, de ha ezt nem lépjük meg, akkor bezárunk, és nincs dohány” - fogalmazott Fekete Tibor, megjegyezve, a Virginia esetében 15 plusz 5, a Burley esetében pedig 15 százalékos áremelést építettek bele a módosított tavalyi kontraktusokba, év végére az áremelés mértéke 2021-hez képest összesen 57 százalékkal emelkedett. Utóbbi dohányfajtára kitérve hozzátette, ennek felvásárlását a napokban fejezik be, a várthoz képest húsz százalékkal lett kevesebb a termésmennyiség.
Az ULT agronómiai igazgatója a 2023-as szerződésekre kitérve elmondta, a Virginiánál a minőségtől függő alapárakat húsz százalékkal emelték meg, szűkítették a minőségi-felvásárlási osztályok számát, illetve módosították az alapár feletti mennyiségi prémiumrendszert. Ennek értelmében hektáronként 1150 és 1350 kilogramm között terméshozamnál száz százalékos, 1350 és 2800 kilogramm között pedig 200 százalékos mennyiségi prémiumot fizet ki a gazdáknak a társaság.
A Burley-fajta esetében – a kiöregedő termelői bázis és a volumencsökkenés miatt – magasabb, 35 százalékos alapár-emelést ajánl a termelőknek az ULT, a kétsávos felárrendszer pedig hasonló a másik dohányfajtához, egyedül a 2500 kilogrammos felső mennyiségi határ a különbség – közölte Fekete Tibor.
Mint mondta, a megmaradó gázár-kompenzáció mellé bevezetik az elektromos energia felárrendszert, amelyben szintén 85 százalékos kompenzációt kaphatnak villamosenergia-költségeikre a termelők.
A szerződéskötések a Virginia esetében a jövő hét második felében kezdődnek el. A társaság célja, hogy megtartsa a tavalyi termelői bázist. Az ULT agronómiai igazgatója szerint ez azért fontos, mert tavaly 2840 hektáron megtermelt dohány az elmúlt évekhez viszonyítva nagyon kevésnek számít, ha tovább csökken a terület, akkor a támogatások és ezzel az ágazat jövője kerül veszélybe.
(Forrás: MTI)