A pontos, precíz előkészületi munkáknak és a Borkult által fejlesztett WineCompass bíráló szoftver legfrissebb verziójának köszönhetően a megmérettetés hiba nélkül zajlott. A borverseny színvonalát tovább emelte a felhasználóbarát program megbízhatósága, pontossága és eredményeinek hitelessége. A bírálat a Nagy Nemzetközi Borversenyek Szövetsége (VinoFed) által ajánlott 100 pontos, pozitív bírálati rendszer alapján történt. A pontszámok összegzésében a Winecompass szoftver mentesítette a bírálókat minden adminisztrációtól, kezdve a minták beazonosításával, de lehetővé tette, hogy teljeskörű, komplex leírást adjanak a borokról a borászok és a nagyközönség részére – értesült a Vinagora közleményéből az Agro Napló.
A VinAgora borverseny díjnyertes borai elismert hazai és külföldi borászok és szakértők értékelései alapján kerültek kiválasztásra. Az összesen tíz, 6-7 főből álló bíráló bizottság munkáját külön-külön segítette tíz tapasztalt koordinátor. Az ő felelősségük volt, hogy a borok adott pillanatban megfelelő állapotban kerüljenek a poharakba. A borok hőmérsékletének folyamatos monitorozása, a sorszámok ellenőrzése, az öt évnél idősebb borok dekantálása, a vörösborok levegőztetése, a palackok fekete zsákba rejtése, a felszolgálók irányítása és a bizottságok elnökeivel való kommunikáció fontos részét képezték a színfalak mögötti munkának.
Idén kiemelkedő eredményeket értek el a hazai borok. Számos érmet és különdíjat érdemeltek ki, bizonyítva azt, hogy a hazai borászok magas színvonalon dolgoznak és versenyképesek nemzetközi viszonylatban is. Az összes aranyérem 72%-át sikerült megszerezniük és dupla annyi nagyaranyat kaptak a külföldiekhez képest.
Néhány érdekesség a borversenyről
A borminta sorozatok, valamint a kóstolási sorrend kialakításakor különböző szempontokat kell figyelembe venni. A borsorok egyenként 11-13, azonos karakterű bort tartalmaznak követve a megfelelő sorrendet, szín és cukortartalom figyelembevétel, de szem előtt kell tartani az évjáratot, a hordós érlelés intenzitását és az illatintenzitást is a kialakításuk során. A sorozatok elején, amennyiben szükséges, a bizottságok próbabírálatot végeznek. Egy úgynevezett belövő bor nyílt pontozásával törekednek arra, hogy kiegyensúlyozott bírálati követelmények alakulhassanak ki a verseny során. A bírálati lapon szereplő pontszámok összesítése után az átlagtól 5 ponttal jobban eltérő pontszám nem kerül beszámításra. Minden egyes bizottság elkülönítetten dolgozik egy olyan teremben, ahol rajtuk kívül csak a kóstolás lebonyolításában résztvevők lehetnek jelen. Naponta maximum 38 minta kerül bírálatra két rövid megszakítással, mialatt a pontozók pihentethetik érzékszerveiket. Ilyenkor a termet elhagyják néhány percre, hogy a verseny szigorú csendben folytatódhasson tovább.
Fotó: VinAgora, Mónus MártonÍme az eredmények
Egyre népszerűbb a VinAgora, ismét sokakat vonzott az idei borverseny érmeinek elnyerése, ráadásul sok új nevezés is érkezett. Összesen 916 minta vett részt a megmérettetésen, 15 bortermelő országot képviselve. A mezőny nagy izgalmakat tartogatott, sokszor kihívás elé helyezve a szakembereket. A borsorok színvonalát tükrözi, hogy a pontozók a borok 78%-át jutalmazták éremmel, azonban a verseny védnökeinek nemzetközi szabályzata szerint minden fő kategóriában csak a borok legjobb 30%-a részesülhet e kitüntetésben. A véglegesített éremponthatárok értelmében 15 nagyarany-, 156 arany- és 110 ezüstérem született, továbbá 6 főkategóriából került ki Champion győztes, valamint 30 különdíj is gazdára talált.
Lássuk elsőként a különböző fő kategóriák legjobb borait, vagyis a Champion díjas tételeket:
Csendes fehérborok kategóriája: Wakefield Taylors Wines – St. Andrews Chardonnay 2021
Csendes rosék kategóriája: Gál Szőlőbirtok és Pincészet – Gál Kékfrankos rosé 2022
Csendes vörösborok kategóriája: Pannonhalmi Főapátság Pincészete – Infusio 2020
Pezsgők kategóriája: Fehérvári Birtok – Brut
Természetes édes borkülönlegességek kategóriája: Grand Tokaj – Grand Tokaj Terroir Selection Late Harvest 2021
Botrytisálódott borok kategóriája: Grand Tokaj – Lidl Tokaji Aszú 5 puttonyos 2014
A Champion győztesek a fehér, rosé és vörös kategóriákban csak a száraz borok közül, a pezsgő kategóriában pedig csak a tradicionális eljárással készült, brut tételek közül kerülhetnek ki. A bírálók a Champion-díjas borokat a legalább aranyérmet szerzett, ezen belül is az 5-5 legmagasabb pontszámot elért tételek közül választják ki párhuzamos vakkóstolással. Érdekesség, hogy talán az isteni gondviselés közbenjárásával a csendes vörösborok kategóriájának Champion elismerését, sorozatban a negyedik alkalommal, ismét a Pannonhalmi Főapátság Pincészetének Infusio bora nyerte.
Fotó: VinAgora, Mónus MártonAmennyiben egy adott fajtából legalább 15 magyar minta érkezik, akkor a fajtán belül a legtöbb pontot elért aranyérmes bor nyeri el a legjobb magyar fajtabor különdíját, melyet külön oklevél tanúsít. Csak olyan fajtaborok versenyezhetnek, melyek esetében a technológia nem írja felül a fajtakaraktert. (Így például elnyerheti a különdíjat egy Merlot rosé, de nem nyerheti el egy Furmint aszú, vagy egy Pinot noir pezsgő.) Idén a legjobb magyar fajtaborok:
Cabernet franc: Lelovits Tamás Pincészete – Villányi Franc 2018
Cabernet sauvignon: Tringa Borpince – Cabernet Sauvignon 2017
Chardonnay: Belward Pincészet – Classic Chardonnay 2022
Kékfrankos: Szentpéteri Borpince – Kékfrankos rosé 2022
Merlot: Babarczi Szőlőbirtok és Pince – Pannonhalmi Merlot 2020
Olasz rizling: Éliás Birtok – Fent a hegyen Badacsonyi Olaszrizling 2021
Irsai Olivér: Bibok Pincészet – Neszmélyi Irsai Olivér 2022
Rajnai rizling: Babiczki László – Mátrai Riesling PREMIUM 2018
Sauvignon blanc: Garamvári Szőlőbirtok – Prémium Sauvignon blanc 2022
Syrah: Bock Borászat - BV Syrah Extreme 2020
Furmint: Antalóczy Pince – Tokaji Furmint Száraz 2020
Pinot Noir: Ebner Pince – Pinot Noir 2018
Ha egy külföldi országból legalább 15 minta érkezik, akkor a nevezett minták közül a legmagasabb pontszámot elért aranyérmes bor különdíjban (Best of Country) részesül, ezt idén az alábbi borok érdemelték ki:
Videó: Youtube/BorkultBest of Australia: Wakefield Taylors Wines – Jaraman Shiraz 2021
Best of Brazil: Cooperativa Vinícola Aurora LTDA – Aurora Reserva Chardonnay 2021
Best of France: Vignerons De Puisseguin Lussac Saint-Emilion – Puisseguin Selection QB4 2021
Best of Italy: Cantine Torrevento S.R.L. – Torre del Falco Fiano Puglia IGT 2022
Best of Romania: Familia Darabont – URME Cuvee Alb 2021
Best of Spain: J. García Carrión – Vino Pata Negra Apasionado
A borok eredménye alapján a 24. VinAgora Nemzetközi Borverseny termelői különdíjai:
Csonka és Fiai Kft. különdíja a legeredményesebb családi pincészetnek:
Maul Zsolt Prémium Winery (Villányi borvidék)
A Volkswagen Haszonjárművek különdíja a legeredményesebb fiatal borásznak:
Péter Ákos – Péter Pince (Tokaj-Hegyaljai borvidék)
A Vince Magazin különdíja a VinAgora felfedezettjének:
Fehérvári Birtok (Somlói borvidék)
A Chef Market különdíja a legérdemesebb, környezettudatos termelésből származó bornak:
Dominium Pincészet Adél Cuvée 2021
Amorim Cork Hungary különdíja az általa kiválasztott két sikeresen szereplő borászat számára:
Fehérvári Birtok (Somlói borvidék), Garamvári Szőlőbirtok (Balatonboglári borvidék)
A Prix VINOFED díjat négy kategóriában – csendes, száraz fehér-, vörös- és rosé borok, illetve brut pezsgők – ítéli oda a Nagy Nemzetközi Bor- és Párlatversenyek Világszövetsége, a szervezet minden tagversenyén egységes szabályok szerint. A kiválasztás módja megegyezik a VinAgora Champion választás szabályrendszerével, így ezekben a kategóriákban a Champion díjas borok automatikusan megkapják a VINOFED különdíját is.
Prix VINOFED – csendes, száraz fehérbor:
Wakefield Taylors Wines – St. Andrews Chardonnay 2021
Prix VINOFED – csendes, száraz vörösbor:
Pannonhalmi Főapátság Pincészete – Infusio 2020
Prix VINOFED – csendes, száraz rosé:
Gál Szőlőbirtok és Pincészet – Gál Kékfrankos rosé 2022
Prix VINOFED – brut, klasszikus eljárással készült pezsgő:
Fehérvári Birtok – Brut
(Forrás: VinAgora)