Mint például termelési előrejelzések, precíziós mezőgazdaság, kártevők és betegségek felismerése, adatfeldolgozás és döntéstámogatás. Ez csak néhány példa az agrárszektorban való alkalmazásra, viszont még végtelen mennyiségű kiaknázatlan lehetőséget rejt magában a technológia, hiszen folyamatosan fejlődik, és új lehetőségek nyílnak meg a mezőgazdaságban való felhasználásra a hatékonyság és a fenntarthatóság javítása érdekében. Erre a lehetőségre és szükségességre hívta fel a hallgatók figyelmét a MATE Innovációs Központja a „Mesterséges intelligencia a fenntartható agráriumért” elnevezésű workshoppal.
A program célja a hallgatók ösztönzése volt arra, hogy új innovatív ötletek szülessenek az Egyetemen az MI agrár- és élelmiszeriparban való alkalmazására. A workshop 3 részből állt: szakmai áttekintés, melyet az Innomine Digital Innovation Hub Nonprofit Kft. mutatott be; workshop, amely keretében a hallgatók a MI alkalmazásáról ötleteltek, lehetséges új megoldásokat gondoltak ki; szakmai visszajelzés, melynek keretében a hallgatók bemutatták ötleteiket és közösen vitatták meg azok relevanciáját és lehetőségeit – értesült a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) közleményéből az Agro Napló.
A nyitó előadás során az Innomine munkatársa, Dr. Gyarmati Tünde összefoglalta a mesterséges intelligencia sajátosságait, típusait és történetét. Bemutatásra kerültek az MI technológia mezőgazdasági vonatkozásai, kulcsfontosságú előnyei és kihívásai a szektorban. Az előadás résztvevői megismerhettek konkrét példákat a jelenleg használt MI támogatott technológiák alkalmazására, jövőbeli MI trendeket, Európai Uniós törekvéseket és elvárásokat, valamint ezek kapcsolatát az MI technológiával az agrár- és élelmiszeriparban.
A sokrétű és részletes előadást követően a résztvevő hallgatók virtuális csoportszobákban folytathatták az ötletelést az alábbi témakörök szerint: szántóföldi növénytermesztés, állattenyésztés, élelmiszeripar, vállalatirányítás, kertészet, gépészet.
A csoportszobás munka célja volt, hogy az adott témakör iránt érdeklődő hallgatók brainstroming-ja eredményeként új innovatív megoldások szülessenek az MI támogatott technológiák EU-s kihívásokra választ és megoldást kínáló alkalmazásaira. Az együttgondolkodás eredményei a szakértő tanácsadó közreműködésével kerültek validálásra és az ötletek továbbfejlesztési lehetőségei is feltérképezésre kerültek.
Az MI technológia aktualitása és fontossága, valamint a workshopra való nagy érdeklődésre tekintettel az Innovációs Központ már az esemény folytatásán dolgozik, melynek célja, hogy a hallgatói versenyek élvonalába terelje a technológia alkalmazásának témáját a fenntartható agrárium érdekében.
A program az NKFIH 2019-1.2.1-EGYETEMIÖKO-2019-00006 projekt támogatásával valósult meg.
(Forrás: MATE)