A megfelelő mezőgazdasági és erdőgazdálkodási gyakorlatokban hatalmas lehetőségek rejlenek. A már bevált, jó gyakorlatok alkalmazásával helyreállítható a talaj állapota, csökkenthető a légkör széndioxid mennyisége, ami a talaj szervesanyag-készletének gyarapítására fordítható. Fontos, hogy a gazdálkodók a számukra legmegfelelőbb agrotechnikát használva, alkalmazkodni tudjanak a változó körülményekhez, védve talajukat, a talaj vízgazdálkodását, termékenységét. A kisfimsorozat ehhez kíván segítséget nyújtani – tájékoztatta az Agrárminisztérium az Agro Naplót.
A grafikai elemekkel, gazdálkodói jó gyakorlatok bemutatásával színesített, 10-15 perces szakmai videók bemutatják a talajromboló folyamatok közül az eróziós károkat, a humuszvesztés folyamatát, valamint rámutat a megfelelő tápanyag-gazdálkodás fontosságára, az inputanyagok felhasználásának racionalizálási lehetőségeire. Szemlélteti, hogy lejtős szántóterületeken a víz, a lefolyási útvonala mentén gyakorlatilag évente elhordja az értékes humuszos termőföldet. Ennek megakadályozása érdekében fontos a megfelelő agrotechnika alkalmazása, a víz erejének megtörése, a víz helyben tartása. Ennek egyik lehetséges módja a füvesített erózióvédelmi sáv kialakítása, ezáltal megakadályozható a vízmosások további mélyülése, a talaj elhordása, hiszen a növények gyökérzete megköti a talajt, a leveleik pedig lassítják a víz mozgását, s emellett ökológiai szempontból is fontos szerepet játszhatnak, életteret biztosítva számos hasznos ízeltlábú fajnak.
További lehetőség a talajaink helyben tartására, a humuszos talajtakaró védelmére, ha a gazdálkodó arra törekszik, hogy csak szükséges mértékben bolygassa a talajt, a lehető legtöbb szármaradványt hagyja a felszínén, biztosítsa minél hosszabb ideig a növényi borítottságot, amely a talajéletet is serkenti. Jó megoldás az is, ha a növényeket a lejtőre merőleges irányban vetik el, hiszen így a kultúrnövény is akadályozza a talaj lemosódását.
A fentiekben ismertetett lehetőségekről, azok alkalmazásának fontosságáról részletesen tájékozódhatnak az érdeklődők a Szántson, vagy váltson! a Tápanyaggazdálkodás okosan! és a Állítsuk meg a talajeróziót! címmel elkészült kisfilmekből.
Videó: Youtube/Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Videó: Youtube/Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Videó: Youtube/Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK)
(Forrás: Agrárminisztérium)