Emberileg teljesen érthető, hogy a korábbi öntözési gyakorlathoz képest elbûvöli a vevőt az új technika és mindenre kiterjed a figyelme , csak a garantált eredményre nem ,mert olyan nagy a kontraszt múlt és a jövő között. Az öntözéssel foglalkozó szakemberek segítségével viszont egyből kihasználható lesz az a technikai ugrás eredménye, amely a jelentős lemaradást egy korszerû fejlesztéssel pótolni tud.
A csepegtető csövek között szalag , lágy és kemény falú csövek találhatók a piacon. Minden fejlesztés jó megtoldást próbál adni a tartósságra, a vízminőségi és egyenletességi problémákra.
A szalag csepegtető csövekben különböző technikákkal pontos távolságban perforálják, egyes típusokban odavezető belső járatokat alakítanak ki . A speciálisan kiképzett járatokon és nyílásokon keresztül jut ki a csőből az öntözővíz a gyári adatokban megadott mennyiségben.
A szalag csepegtető csövek olcsók, 20 forint/m alatti árban érhetők el. A valódi minőséget és az akciós termékeket gyakran árban 1-2 forint különbözteti meg, amely a minőséget csak jelzi, de a nagy verseny miatt igazán nem fejezi ki.
Érdemes azonban utána számolni, hogy egy szezonban a méterenkénti egy forint területre vetítve mit jelenthet többlettermésben vagy veszteségben.
Kaphatók a lágy falú csövek gyárilag beépített labirint elemekkel, amelyek már a turbulens áramlás révén öntisztító képességgel rendelkeznek mind a nagyobb mind a kisebb részecskék vonatkozásában. Ezzel a kijuttatási egyenletesség az ajánlott beépítési hosszban 3 % -ot megközelíti.
A csepegtető csövek felső kasztjába a nyomás szabályozott merev falú csövek tartoznak, amelyek egyesítik az előző rendszerek jó tulajdonságait. Tartósságuk szakszerû használat esetén az ültetvény életkorát eléri.
A kijuttatási egyenletességük szintén megközelíti a 3 %-ot és alacsony nyomásigényük ellenére belső a membrános nyomásszabályozás révén a hosszú sorok szakaszai ezzel többletberuházás nélkül alakíthatók ki.
A csepegtető öntözés nagymértékû elterjedése minden csepp pénz alapon számolva is megtérülő gazdaságos befektetés, amelynek eredménye azonban mindig a termelés során realizálódik.
Ez az öntözési mód azonban nem alkalmas alapvető technológiai hibák, rossz fajta és mûvelési mód kompenzálásra, hanem a technikát a növény esőálmainak kielégítésére találták ki.
A vízzel jól ellátott kis talajoszlopban a növény megtalálja optimális fejlődésének lehetőségét és ezért az ültetéstől kezdve az ültetvények leterméséig a csepegtető testek mûködtetését folyamatosan biztosítani kell.
Jáger János