A sertéstelepek környezetében jelenleg rendelkezésre álló táblákon célszerûen alkalmazhatók a hígtrágya szabályzott adagú kijuttatását környezetkímélő módon lehetővé tevő, megfelelően kialakított adapterekkel felszerelt nagy teljesítményû, jó manőverezési képességû tartálykocsik.
Cikkünkben egy az FVMMI által kifejlesztett és szabadalmaztatott (a bejelentés ügyszáma: P 02 00168); adagszabályzóval felszerelt hazai, gyártású tartálykocsi vizsgálati eredményeit ismertetjük.
A fejlesztőmunka célja az volt, hogy kiválasztva egy hazai gyártású, elterjedten alkalmazott tartálykocsit, megfelelő átalakítás után alkalmassá tegyük az üzemi gyakorlatban szükséges hígtrágya adagok kijuttatására. Feladatunk volt, hogy elvégezzük a szükséges konstrukciós módosításokat, kifejlesszük az adagszabályzó – ellenőrző mérőegységet, illetve alternatívákat adjunk külföldi eredetû mérőegységek adaptálására.
Az előtervezési munkák után került sor a nyírtelki AGROGÉP Kft. (korábban Vállalat) DETK-1013 típusú tartálykocsija fődarabjainak megfelelő összeépítésére, szükséges átalakítására, az adagszabályzó mérőegység kifejlesztésére, a gépegység összeállítására, laboratóriumi bemérésére.
A DETK-1013 tartálykocsi átalakítása
Az alapgépen levő hidromotoros hajtású, lapátkerekes, szabadráömlésû szivattyú nem alkalmas a hígtrágyaadag mérésére és szabályozására szolgáló egység ellátására.
1. ábra
Mennyiségmérővel és adagszabályzóval felszerelt DETK-1013 tartálykocsi sertéshígtrágya injektoros kijuttatása közben
A hígtrágya tartályból való kiemelésére és a mérő-szabályzó egységek illetve az injektor felé továbbítására a Bauer cég Famos III M típusú centrifugál szivattyúját szereltük a tartálykocsi vonórúdjára.
A prototípus változatnál 1.000 min-1 bemenő TLT fordulaton 3 db ékszíjjal és egy hajtómûvel biztosítottuk az 1:2 gyorsító áttételt és a szivattyú 2.000 min-1 fordulatát. A tartály domborított hátsó fenékrészére szereltük fel a hidraulikus tolózárral együtt, de ellentétes munkafázisban dolgozó keverőágba épített tolózár karos mechanizmusát.
A hígtrágya a szállító csővezeték keverőágát közvetlenül a tartályba, az injektort ellátó ágat a hidraulikus tolózár előtti, hátsó dobba vezettük be. A hígtrágya szállító csővezeték megfelelő szakaszait a szerelés megkönnyítésére mûanyag gégecsövekből alakítottuk ki.
A hidromotoros hajtású lapátkerék szivattyút valamint az injektort funkcionálisan változatlanul hagytuk.
Mérő-szabályzó egység kialakítása és kifejlesztése
Problémás feladat a hígtrágya pillanatnyi térfogatáramának mérése. Az esetenként szilárd- és szálas anyagokat is tartalmazó hígtrágyához ugyanis csak szabad keresztmetszetû, mozgó alkatrész nélküli jeladók alkalmazhatók.
A hazai forgalomban lévő indukciós jeladók és a legtöbb import berendezés is váltakozó feszültséggel üzemel, erőgépen való alkalmazásukhoz DC-AC konvertert kell biztosítani.
A saját fejlesztésû adagszabályzás mérőrendszer elvi felépítési vázlatát a 2. ábra szemlélteti.
2. ábra
Saját fejlesztésû adagszabályzó mérőrendszer
Eredmények, javaslatok
A vizsgálatok eredményei igazolják, hogy az alkalmazott ellenőrző, illetve szabályozó rendszer segítségével megvalósítható a sertéshígtrágya előre meghatározott pontos adagokban való környezetkímélő kijuttatása.
A sertéshígtrágya kijuttatás során kapott részeredményeket elemezve megállapítható, hogy például a 40 m3/ha hígtrágyaadagra beállított szabályzó esetén egy-egy fordulóban 34,5 illetve 45,4 m3/ha szélsőértékek adódtak. Ezek – 13,8 illetve + 13,5 % eltérésnek felelnek meg. A legnagyobb eltérések akkor adódtak, amikor a traktorvezető a szabályozórendszer kezelésében való gyakorlatlansága miatt túl későn kapcsolta ki az automatikát.
A teljes parcellára számított 40,66 m3/ha hígtrágya dózis + 1,7 %-kal tér el a tervezett értéktől.
Saját fejlesztésû mûszer, illetve szabályzó kifejlesztését a költségigény csökkentése indokolja. A kifejlesztett SLURRYDOSE SD-01 jelû szabályozó automatika egyszerû elemekből épül fel, illetve több készen beszerezhető részegységet tartalmaz. A gyártás egyszerûsítése érdekében a beavatkozót laposházú tolózárból alakítottuk ki.
A hazai indukciós áramlásmérő költségeit az AC-DC transzverter némileg növeli, azonban becslésünk szerint a fejlesztés alapján az alapfunkciót megfelelően megvalósító szabályozó az import berendezés árának harmadából előállítható.
A javasolt kialakítás egy bővített funkciójú és a tényleges kijuttatott hígtrágya mennyiség mérésére alkalmas készülék ajánlásával a DETK tartálykocsik magasabb igények kielégítésére is alkalmasak lesznek.