Mai takarmányozási ismereteink szerint a TMR takarmányozás, technológia kifejezetten a nagyüzemi tehenészetek takarmányozási megoldása. A hazai tehénállomány mintegy 70 %-a található nagyüzemekben, ezért a TMR takarmányozási techológiák és a strukturális hatékonyság vizsgálata a tehenészeteink többségét érintő téma.
A takarmány aprítottságának hatása a tehénállományra
Ha a tehenek takarmányadagjában, a rostellátottság a minimum szint alatti, a teheneknél, megfigyelhető az alábbi anyagcserezavarok közül egy vagy több.
Anyagcserezavarok:
Az előzőek úgy is megfogalmazhatók, hogy a szálasban gazdag takarmányozáskor a tej mennyisége relatíve kevesebb, a tej zsírtartalma sok, és nincs tehén (állat) egészségügyi mellékhatás. Az abrakban gazdag takarmányozáshoz sok a tej, de kevés a zsírtartalma. Szénhidrátban gazdag takarmányozásnál kevés a tej és közepes a tej zsírtartalma.
Mind az abrakban gazdag, mind pedig a cukorban gazdag takarmányozáskor a fenti negatív tehén-egészségügyi hatásokkal kell számolnunk.
Több szerző megállapítja, hogy ha a tehenek el is fogyasztják a szükséges mennyiségû nyersrostot, de azt túl finomra aprított formában, a teheneinknél ugyan úgy megfigyelhetők az előzőekben felsorolt anyagforgalmi zavarok, mint a rosthiányos takarmányozásnál.
Azon tehenészetekben, ahol naponta, tehenenként 2,5-3 kg hosszúszálú szénát is bekevernek az etetett (kevert) takarmányok közé, a kutatók egybehangzó véleménye szerint, nem várható, hogy bármi állategészségügyi probléma is legyen a többi takarmányrészek túlzott aprítottsága miatt.
Ha nincs széna, akkor a meglévő takarmányféleségek válogatásával, azok óvatos aprításával is biztosíthatjuk, bizonyos szintig a strukturális rostigényt. Ehhez ajánlott a Penn State szeparátor használata, amellyel hosszméret-elosztás analízis végezhető.
A TMR keverék aprítottságával kapcsolatos irányelvek
Elkészült a Penn State szeparátor 3 szitás változata. A harmadik szita 1,18 mm-es furatokat tartalmaz. Nagy tejtermelésû tehenek számára készítendő TMR keverék aprítottsági fokára, az új Penn State javaslat úgy szól hogy:
Ideális esetben, a TMR keverékből vett mintában 10 %-nál több a 19 mm-nél hosszabb részek aránya. Az USA nagyüzemi tehenészeteiben megfigyelték, hogy a TMR minták jelentős részénél csak 3-8 % maradt a felső szitán. Ebből az következik, hogy e TMR
mintáknál, kevesebb mint 1 %-ban fordul elő 38 mm-nél hosszabb szálú rész, amely ellentmond a régóta bevált gyakorlati szabályoknak.
Általánosan elfogadott szabály, hogy a nagy tejhozamú tehenek TMR keverékéből 6-10 % a felső szitán, 30-50 % a középső szitán, 40-60 % az alsó serpenyőben maradjon.
A takarmány-aprítottság és a bendőmûködés
Az etetett takarmányok bizonyos szálhosszúsága, szálhosszúság aránya elengedhetetlen a bendő megfelelő mûködéséhez. A tehén által elfogyasztott takarmány aprítottságának növekedésével csökken a kérődzéssel eltöltött idő, és csökken a bendő pH-ja. Ha csökken a kérődzési idő, csökken a nyáltermelés is, amely pedig szükséges a bendő normális mûködéséhez.
Túlaprított takarmány (takarmánykeverék) etetés, hatására csökken a bendőben az acetát/propionát arány, csökken a pH, amely a tej zsírtartalmának csökkenéséhez vezet. Amikor a bendő pH 6,0 érték alá csökken, a cellulózbontó mikroorganizmusok növekedése ezáltal gátolt, a proprionát termelő mikroorganizmusok tevékenysége pedig megélénkül.
A takarmány aprítottságának növelése, növeli a szárazanyag-beviteli lehetőséget, ugyanakkor csökken az elfogyasztott takarmány emészthetősége, amelynek eredményeképpen a takarmányrészek kevesebb időt töltenek a bendőben.
Az apróbb részekből álló takarmánykeverék, rágás- és nyelés után kerül a bendőbe, ugyanakkor nem vagy csak kis része kerül ismételt rágásra a kérődzéskor. Ez az oka annak, hogy az apróbb takarmány gyorsabban hagyja el a bendőt. A növekvő bendőforgalom egyben növekvő szárazanyag bevitelt is jelent.
A takarmány (takarmánykeverék) apróbb része, kevesebb időt tölt a bendőben mikrobiológiai emésztést biztosító környezetben, ezért csökkent az apróbb részek emészthetősége. Az apró rostrészek emészthetősége különösen csökken.
Ajánlott nyersrostbevitel a tehenek egészségének fenntartásához
A takarmányadagban a nyersrosttartalom többsége strukturális hatékonysággal bíró rost (megfelelő méreteloszlású szálas rostos anyag) kell hogy legyen. Ajánlott napi nyersrost bevitel legalább a tehén testtömeg 1,1-1,2 %-a. Ajánlott-, napi-, strukturális hatékonysággal bíró szálas nyersrost-bevitel a tehén testtömeg 0,75-1,1 %-a közötti mennyiségben javasolt.
Ha a szilázs, szenázs, a TMR keverék túlzottan aprított, akkor a 0,75 testsúly % mint minimumhatár helyett, a 0,85 testtömeg % mennyiségû szálas nyersrost bekeverését tartják indokoltnak.
Ha alacsony nyersrost-tartalmú anyagokkal takarmányozunk, akkor az előzőből eltérő irányelvek figyelembevétele javasolt. A takarmány strukturális hatékonysága függ a takarmány fajtájától, szárazanyag-tartalmától és fizikai formájától, szálhosszúságától.
Aprítottság-értékelés Penn State szeparátorral
A szeparátor 2 szitából és egy serpenyőből áll. Méréshez alul helyezzük el a lyuk nélküli serpenyőt. A serpenyőre (középre) helyezzük a 8 mm-es lyukakkal ellátott ún. „középső szitát”. A takarmánymintából 1500 cm3-t (1,5 litert) helyezünk a felső szitába és annak felületén elterítjük. Vízszintes asztalon mozgatva a szitákkal 5x8 = 40 rázást végzünk. A szitálással 3 hosszméret szerinti frakció készül, amelyek súlyát tizedgramm pontosságú mérleggel megmérjük. Kiszámítjuk a szitákban és a serpenyőben lévő anyagok súly %-át. A mért súly %-okat diagrammon ábrázoljuk, bejelöljük a két mérési pontot és összekötjük. A diagram vízszintes tengelyén van a takarmány részek hosszmérete, és a Szeparátor sziták furatátmérője, a függőleges tengelyen a takarmány hosszméret %-os előfordulása. Mindkét tengelyen a beosztás eltér a lineáristól. A diagramról leolvasható, hogy a TMR keverék kellően aprított, túlaprított, vagy alulaprított. Mivel a Penn State szeparátor egy „üzemi mûszer” így a szeparátorral rendelkező tehenészetnek lehetősége van a keverék mért aprítottsága alapján a takarmányozási technológia módosítására, formálására úgy, hogy „ne következzen be” a tehenek következményes megbetegedése és selejtezése.
Az FVM Mezőgazdasági Gépesítési Intézet Penn State szeparátorral rendelkezik, a szeparátor használatával kapcsolatos tapasztalataival szivesen áll az érdeklődők rendelkezésére.
Dr. Bak János
FVM Mezőgazdasági Gépesítési Intézet, Gödöllő
Dr. Kerényi János
Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló Kft.