A PMWS leggyakrabban az 50-70 napos korú malacok között jelentkezik, habár az idő kitolódhat egészen a 110 napos korig is. Az elsődleges tünet a gyors testtömegvesztés, étvágytalanság, „leszőrösödés”, és számos esetben légzőszervi tünetek. Gyakori a hasmenés is. Sápadtság és néha sárgaság is a kisérőtünetekhez tartozik, melyeket gyomorfekély kísérhet. A legtübb esetben a nyirokcsomók megnagyobbodottak és kitapinthatók.
Számos egyéb tünet tapasztalható - mint másodlagos fertőzések tünetei -, idesorolva a Glasser -féle betegséget, Salmonella, E.coli okozta fertőzéseket, Staphylococcus okozta börgyulladást, Mycoplasma- és baktériumok okozta tüdőgyulladásokat.
Az elhullási mutatók telepenként eltérnek, számos esetben azonban a választást követő elhullás akár 15-20 % is lehet. Másik jellemzője a betegségnek, hogy hosszú ideig perzisztál az egyszer befertőződött telepen, és magasan tartja az elhullások mértékét.
A legnagyobb vesztséget nem csak a magas elhullás alakítja ki, hanem az állomány elmaradó teljesítménye is, mint a gyenge súlygyarapodás, a rossz takarmányértékesítés, valamint a magas gyógyszerköltség. Ezen költségek összege a megszokotthoz képest akár 5-6 ezer Ft is lehet eladott hízónként !
Fontos megjegyezni, hogy nem minden esetben ilyen drámai a fertőzés okozta kiesés. Néhány telep esetében az elhullás csak 1-2 %-ot emelkedett Cirkovírus okozta fertőzést követően, és a telepi mutatók 3-4 hónapon belül rendeződnek.
Milyen tényezők segítik elő a kórkép kialakulását ?
Minden, ami stresszt jelent a sertés számára, egőszen 90 napos koráig, az nagymértékben hajlamosít a betegségre ( ez általában elmondható a kórképek jelentős részéről).
Ilyen a rossz környezet, a hideg, az állatok keverése és mozgatása, a zsúfolt tartás. Ha a közelben - 3 km-en belül - hasonló probléma előfordul, az fokozott rizikót jelent. Az egyéb kórokozók - mycoplasma, Actinobacillus, Parvovírus, PRRS, stb. - jelenléte csak súlyosbítja a veszteség mértékét.
Hogyan előzhető meg a PMWS tüneteggyüttese ?
Számos irányból próbálták megközelíteni a PMWS kártátelének csökkentését, azonban ezek jórésze hatástalan volt, vagy csak csekély eredménnyel járt. Ennek fő oka, hogy ma sem ismert teljességgel a kórokozó terjedésének mechanizmusa, speciális célzott védekezés nem ismert, ill. az antiboitikumok sem befolyásolták közvetlenül az eredményességet ( közvetve, a másodlagos kórokozók kizárásával azonban javítható a helyzet ).
Legjobb eredményhez azok a próbálkozások vezettek, amelyek a telepítrányítási rendszert változtattákmeg, és ezt kombinálták egyéb megelőző kezelésekkel.
Francois Madec, a róla elnevezett un. 20.pontos rendzserben foglalta össze a legalapvetőbb feltételeket, amelyek szükségesek a betegség felszámolásához.
Ezek közül kiemelve a legfontosabbakat :
- A stresszfaktorok csökkentése - külön tekintettel a környezeti stresszorokra
- A szigorú egyszerre be- és kitelepítés megvalósítása
- Semmilyen módon ne keverjük az egyes állományokat
- Az állománysûrûség drasztikus csökkentése
- A társfertőzések drasztikus csökkentése ( vakcinákkal és antibiotikummal )
- Az állomány immunállapotának javítása ( menedzsmenten és takarmányon keresztül, szérumterápia)
- A higiénia maximális betartása.
Mivel jelenleg még nem ismert speciális védekezés a Cirkovírussal szemben, ezért a fentiekre különösen nagy hangsúlyt kell fektetni, azért, hogy az állományban meglévő vírusterhelést a lehető legalacsonyabb szinten tartsuk, s ezáltal a termelést a nyereséges zónában tudjuk tartani.
Azokon a telepeken, ahol a fenti rendszereket megvalósították, jelentős mértékben visszatudták szorítani a Cirkovírus kártételét ( és egyebekét is ), sok esetben 2-3 % alá csökkentve a választást követő kieséseket !
Amennyiben Önt is érdekli, hogyan lehet eredményesen csökkenteni a veszteségeket, érdeklődjön az alábbi telefonszámon :
Dr. Makay Gábor
Elanco
06-30-9408 787